Årets musik
Musiken förändras efter ett årtionde då hiphopen dominerat marknaden till stor del. Rebecca och Fiona och självklart First aid kit ändrar på musiklyssnandet i Sverige med sitt eget sound och stil. Till och med schlagern förvånade 2012 med Loreen som vinnare och så rysstanterna som kom tvåa. Dansmusiken har i och med Swedish house mafias segertåg verkligen börjat på en ny bana (även om jag vidhåller att detta inte är housemusik på riktigt!). Det känns på tiden att vända blad.
Årets filmer
Fantastiska kvinnoporträtten i Iron Lady samt My week with Marilyn var de jag uppskattade mest i år. I dessa två filmer ser vi både ärliga och stundtals ganska förnedrande samt sorgliga berättelser om två människor som var i världens blickfång under lång tid av sina liv och som påverkat oss alla mer eller mindre.
Thatcher var allt som oftast en mycket obehaglig typ men jag kan inte låta bli att tänka, om både henne och Marilyn, att de vågade ta den här platsen ändå! Det var ingen självklarhet när de var unga.
Årets TV
Public service har som vanligt levererat bästa TV-programmen under året. I höst har jag följt Jakten på det perfekta livet med Hanna Hellquist, samt Historieätarna med Lotta Lundgren och Erik Haag slaviskt. Två oerhört roliga och viktiga program. Det ena som speglar vår samtid och det andra vår historia, men båda ur nya synvinklar.
Självklart har jag också sett Gardells hyllade Torka aldrig tårar utan handskar, så fin och mänsklig i allt det hemska.
Årets bok
Underbara Claras bok Vintagepimp och hemmafix sålde slut innan den nådde handeln! Jag tycker det verkligen känns som ett slutgiltigt fuck off till alla som förlöjligat bloggkulturen. Bloggandet domineras av kvinnor och därför gör man det till ett mindre värt yrke och sätt att försörja sig på. Clara Lidström har idag 250.000 läsare per månad utan att sälja skandaler, så jag tycker att folk kan sluta snacka skit om denna företagsidé. Nu.
Årets I still love you
Min barndomsidol och kärlek Madonna gav ut skivan MDNA, åkte på världsturné och drog in mest stålar i USA (mer än Bruce Springsteen), la sig i politiken och supportade den feministiska ryska punkgruppen Pussy Riot och president Obama. Hyllad och sågad men ändå ständig popdrottning. Inga konstigheter alls. Jag önskar att jag är lika tvärsöver och modig som hon när jag fyller 54 år.
2013
1. Jag hoppas att Amazon öppnar i Norden inom kort och att vår e-bokhandel får kicka igång på riktigt. Då får läsarna vara med och välja vilka böcker som kommer ut och inte bara förläggarna.
2. TV-tittandet kommer att förändras helt, SVT play kommer att vara det vanliga sättet att se på tv – vilket är det bästa. Men jag undrar vad det kommer att göra med konversationerna i personalrummet när inte alla sett samma program på kvällen innan förmiddagsfikat?
3. Nördens roll växer sig allt starkare! 17 maj är det Star Trek-premiär på bio och jag tycker det känns bra att revanschen numera verkligen är total för geeken!
4. Personer som Nanna Johansson, Sandra Beijer och Kakan Hermansson har under året fått en högre status och röst bland unga kvinnor som influeras och stärks av deras åsikter om ett jämställt samhälle. Jag hoppas innerligt att trenden håller i sig. Jag vill inte ha bakslag i feminismen igen som för tio år sedan.
5. Pod-radion är det stora klivet in i framtiden för radiolyssnandet. Detta förstärker verkligen radion som medie och jag ser tusen möjligheter.
Mindre glad är jag över hur MTV har förvandlats till en vidrig reality show-kanal och jag tror inte det blir bättre. Jag vill ha tillbaka min musikkanal! RECLAIM MTV! SVT: Starta SVT kultur nu!