Komikerna kommer till Luleå med succén

Måns Möller och Özz Nûjen kommer till Luleå för att utse tidernas mäktigaste kvinna och den viktigaste uppfinningen.

Måns Möller och Özz Nûjen kommer till Luleå den 14 december nästa år.

Måns Möller och Özz Nûjen kommer till Luleå den 14 december nästa år.

Foto: HENRIK MONTGOMERY / TT

Nöje2018-11-26 11:24

Komikerna Måns Möller och Özz Nûjen har gjort succé med sin föreställning ”Världens historia – den osminkade sanningen” och gick tidigare i höst ut med att de tar med sig showen ut i landet.

Nu står det klart att den humoristiska historielektionen förlängs med ännu fler shower och kommer därmed till Luleå i slutet av nästa år, den 14 december.

Duon åker ut på turné i början av nästa år och kommer bland annat reda ut vilken som är tidernas mäktigaste kvinna och vilken som är den viktigaste uppfinningen.

– Den här föreställningen är den mest utmanande och givande jag gjort rent intellektuellt. Jag har researchat mer än någonsin och under resans gång fått ifrågasätta min världsbild så många gånger, säger Måns Möller.

Höstturnén 2019: 24/10 Skövde, 25/10 Karlstad, 7/11 Lund, 8/11 Halmstad, 9/11 Helsingborg, 15/11 Falun, 16/11 Östersund, 17/11 Eskilstuna, 22/11 Linköping, 24/11 Gävle, 6/12 Kungsbacka, 7/12 Jönköping, 8/12 Norrköping, 14/12 Luleå, 15/12 Umeå. (TT)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!