För drygt ett år sedan lämnade Ida Ovmar, från Luleå, över tiaran som "Miss Universe Sweden" och lämnade tiden med skönhetstävlingar bakom sig. Redan då avslöjade hon för Norrbottens Media att hon hade ett stort projekt på gång och i slutet av nästa månad får hela svenska folket ta del av resultatet.
Den 27 september är det premiär för SVT-serien "Idas skilda världar", med Ida Ovmar som huvudrollsinnehavare.
– "Idas skilda världar" är en serie om identitet, där man får följa mitt liv som ung same med stora kontraster, från storstadspuls i Stockholm och utomlands till lugnet i Sápmi. Samtidigt som jag utforskar mer om min släkthistoria och identitet, berättar hon.
LÄS MER: Ett år av glamour, skandaler, romansrykten och näthat
Efter att SVT visat intresse för att göra ett projekt med Ovmar diskuterade de fram olika idéer och beslutade sig för att skapa en serie där tittarna får följa med när Ida Ovmar dyker ner i sin släkthistoria och lär sig mer om hennes samiska rötter.
– Jag har fått en större trygghet i min samiska identitet, vilket jag är väldigt tacksam för, berättar hon.
Hur var det att ge sig in i det här?
– Det kändes så himla långt bort att spela in en egen tv-serie eftersom det varit en dröm jag har haft i hela mitt liv. Det kändes ganska sjukt faktiskt.
LÄS MER: Ida Ovmar talar ut om påstådda romansen
"Idas skilda världar" kommer att sändas i fyra avsnitt, 30 minuter vardera, och inspelningarna har pågått från förra sommaren till i våras. Det har blivit många timmar med kameror närvarande.
– Det har varit en annorlunda upplevelse att ha en kamera i ens privatliv, både för mig och min familj. Men det har varit lärorikt – en prövning för både mig och min familj, säger Ida Ovmar.
Vad har varit jobbigast?
– Jobbigast har varit att öppna upp sitt hem och visa upp sitt privatliv, jag som dessutom är rätt så hemlighetsfull. Att ha en kamera och mikrofoner i ens privatliv är lite annorlunda, det är en sak att ha en kamera när det har med jobb att göra.
I serien behandlas också en del av näthatet som Ida Ovmar råkat ut för och tidigare har berättat om. Förhoppningen är att kunna ge en mångfacetterad bild av dagens samer.
– Vi berör lite näthatet och det som jag har fått kommentarer för. Det handlar om att krossa den stereotypiska bilden av hur en same är eller hur en samisk livsstil ser ut. Det är 2018 och det finns många sätt att vara same.
Vill du göra mer tv efter det här?
– Det är nog inte sista gången, det är det inte (skratt).
Redan något på gång?
– Det återstår att se (skratt).