Den hyllade musikhistoriska radioserien Livet är en fes" ska släppas som podd för nedladdning under sex månaders tid. Dessutom kommer den uppföljande serien Festen fortsätter också att göras tillgänglig i poddformat.
Livet är en fest gjordes av Stefan Wermelin, Staffan Schöier och Anders Löwstedt och började sändas i P3 2000.
"Vi har förhandlat fram ett provavtal med rättighetsorganisationerna som gör att vi kan publicera ett antal musikjournalistiska program som poddar, utan att vi behöver ta bort eller förkorta musiken i programmen", säger Ulf Reneland, digital beställare på Sveriges Radio.
Med start på måndagen den 21 december kommer det att släppas sex avsnitt i veckan av de sammanlagt 70 avsnitten av Livet är en fest och Festen fortsätter.
Avsnitten finns tillgängliga på Sveriges Radios hemsida, i deras app och på andra plattformar där poddar finns. (TT)