Åtminstone en början

Foto: Anthony Wallace

Politik2018-06-13 06:00
Detta är en ledare. Artikeln uttrycker tidningens opinionsbildande linje. Norrbottens-Kurirens politiska etikett är oberoende moderat.

De konkreta beskeden var det kanske inte så mycket att skriva hem om för de tillresta journalisterna, men när det gäller showen kan man inte ge annat än höga poäng åt Donald Trump. Det var första gången en sittande amerikansk president skakade hand och resonerade med Nordkoreas diktator.

Föga förvånande kom inga handfasta detaljer över hur och när Nordkoreas kärnvapennedrustning ska ske utan överenskommelsen handlade om att signalera början på en process. USA ger inga löften om lättnader i sanktioner eller att dra tillbaka sina trupper, men man slutar med militärövningar nära Nordkoreas gräns. Kim Jong-Un har tackat ja till att besöka Vita huset och vidare förhandlingsunderlag ska tas fram.

När det gäller Nordkoreas nedrustning har Trump inlett processen men det återstår att se hur det blir med resultatet.

Kommentaren