Bäddar för SD-framgångar

Foto: Stina Stjernkvist/TT

Politik2018-11-12 06:00
Detta är en ledare. Artikeln uttrycker tidningens opinionsbildande linje. Norrbottens-Kurirens politiska etikett är oberoende moderat.

Om Centerpartiet och Liberalerna på onsdag verkligen röstar emot Alliansens egen statsministerkandidat, då har de visat var de står. Då är de antagligen också självdestruktiva nog att – om några veckor – även rösta emot en moderat budgetmotion med utgångspunkt i Alliansens reformagenda.

Det var visserligen inte den bild Annie Lööf och Jan Björklund gav väljarna i valrörelsen, men då har de åtminstone visat korten och kan sluta blockera möjliga öppningar i regeringsfrågan.

Då är det lika bra att C och L tillsammans Stefan Löfven (S) som statsminister (och med stöd från Miljöpartiet och Vänsterpartiet) bildar en blocköverskridande regering vars överskuggande syfte blir att fortsätta ignorera ett parti som representerar 17,6 procent av väljarna.

Oavsett hur mycket samma strategi har bäddat för Sverigedemokraternas framgång.

Kommentaren