Det är positivt att Liberalerna ska genomföra ett partiledarval där det redan nu tornar upp flera goda kandidater. Det talar för att processen blir mindre toppstyrd än vad den brukar bli.
Men det är inte precis ett dukat bord som den blivande partiledaren får sätta sig vid. Den som efterträder Jan Björklund ärver en kontroversiell överenskommelse som vederbörande inte har varit med att utforma.
De namn ur riksdagsgruppen som nämnts som tänkbara efterträdare – som Mats Persson, Johan Pehrson och Gulan Avci – ansåg samtliga att partiet skulle stödja Ulf Kristersson (M) som statsminister.
Den fjärde och favorittippade kandidaten, Nyamko Sabuni, svarar i ett sms till Expressen att ”L är i första hand ett borgerligt parti med hemhörighet i en borgerlig allians. Därför är det viktigt att återuppbygga goda relationer till KD/M”.