Ledare: En liten skandal

GÅR I FÖRTID. Arvidsjaurs kommunalråd Jerry Johansson (S) vill ta sitt ansvar och lämnar sin post.

GÅR I FÖRTID. Arvidsjaurs kommunalråd Jerry Johansson (S) vill ta sitt ansvar och lämnar sin post.

Foto: Jonas Hansson

Politik2009-09-30 06:00
Detta är en ledare. Artikeln uttrycker tidningens opinionsbildande linje. Norrbottens-Kurirens politiska etikett är oberoende moderat.
PR-rådgivare brukar säga att det bästa sättet för makthavare att hantera felsteg, klavertramp och misstag är att öppet erkänna vad som hänt och lägga alla korten på bordet direkt. Då slipper man risken för att nya pinsamheter ska uppdagas med tiden och bara göra ont värre. Den stora skandalen kan i bästa fall utebli om man själv skapar en liten. Att dessutom avgå är antagligen en ännu bättre taktik. Jerry Johansson,
socialdemokratiskt kommunalråd i Arvidsjaur, lämnade på måndagen med omedelbar verkan sina politiska uppdrag, förklarade varför och fick en tämligen mild mediereaktion. Det är inte lika roligt att jaga någon som redan självmant gett upp. Dessutom erkände ju Jerry Johansson det misstag han gjort, tog sitt ansvar och avgick. Men att han väljer att avgå visar bara att han har förmågan att visa visst omdöme, brustit rejält i omdömet har han gjort likafullt. Det har han själv erkänt. Och fadäsen blir inte mindre allvarlig av att han själv, inte medierna, står för avslöjandet. Ärendet i fråga rör ett avtal som ger skolchefen Kennet Magnusson rätt att få ut en god del av sin lön under tre års tid efter att han slutat. Om det avtalet säger Jerry Johansson idag: "Det var inte förankrat, beslutet var inte rätt och jag hade inte delegationsrätt ... Jag har gjort fel på alla sätt." Avtalet betecknades som ett pensionsavtal men var enligt vad Jerry Johansson nu säger ett utlösningsavtal, som tillkom på grund av att chefen i fråga ville sluta i förtid. Allt detta har Jerry Johansson erkänt. Men frågan är vad hans erkännande egentligen är värt. Att ett kommunalråd med flera års erfarenhet inte skulle veta var gränsen går för sin delegationsrätt är högst anmärkningsvärt och låter inte särskilt troligt. Då återstår frågan varför Jerry Johansson valt att skriva under ett avtal som han själv anser är oförankrat och "inte rätt", och varför han nu, månader senare, ångrat sig. Möjligheten finns att något annat ligger bakom avhoppet. Någon schism med partiet handlar det inte om, försäkrar Jerry Johansson, trots att en sådan tanke ligger nära till hands efter de konflikter han haft med sina partikamrater om skolnedläggningar och skattehöjningar. Såpass lojal är han mot sitt parti. Och Jan-Åge Mikalsen, ordförande för Socialdemokraterna i Arvidsjaur, förklarar lika förutsägbart att "det är alltid tråkigt när de vi valt till våra företrädare lämnar sina uppdrag. Det finns ingen schism mellan partiet och Jerry".

För Socialdemokraterna i Arvidsjaur gäller det nu att snabbt hitta en ersättare på kommunalrådsposten. De kan söka hjälp på andra håll i länet; flera socialdemokratiska kommunalråd har meddelat att det är dags att lägga av.

Jerry Johansson var dock, fram till i måndags, inte en av dem. Det svänger snabbt i politiken.