Dennis Kalla: "Jag vill bjuda publiken pÄ nÄgot extra"

Dennis Kalla Àr mitt under inspelningen av sitt debutalbum och under Musikens makt tar han en paus frÄn studion för att bjuda publiken pÄ nÄgot nytt. "Jag kanske har nÄgot spÀnnande förberett...", sÀger Dennis Kalla lite hemlighetsfullt.

"Jag tror alltid att jag har vetat att jag vill bo hÀr uppe och jag vill inte flytta för sakens skull", sÀger Dennis Kalla som aldrig har kÀnt av behovet av att flytta frÄn hemlÀnet ned till Stockholm.

"Jag tror alltid att jag har vetat att jag vill bo hÀr uppe och jag vill inte flytta för sakens skull", sÀger Dennis Kalla som aldrig har kÀnt av behovet av att flytta frÄn hemlÀnet ned till Stockholm.

Foto: Emma Isberg

Nöje2018-08-13 12:26

Dennis Kallas debut-EP “The ones that matter” slĂ€pptes 2016 och sedan dess har spelningar pĂ„ hemmaplan och utomlands avlöst varandra. Med ett nytt skivbolag i ryggen Ă€r han mitt i processen av det kommande debutalbumet och nĂ€r Norrbottens media trĂ€ffar honom i LuleĂ„ förbereder han sig inför spelningen pĂ„ Musikens makt.

– Musikens makt Ă€r en vĂ€ldigt bra festival och det kĂ€nns vĂ€rt att spela pĂ„ den för den har ett bra rykte. Det finns liksom inte sĂ„ mĂ„nga sĂ„dana stĂ€llen att spela pĂ„ i norra Sverige.

Han Ă€r uppvuxen i Kiruna dĂ€r han tidigt började med musik. Han var bland annat med i ett band som hette Walter Bob som enligt honom sjĂ€lv var “lite pubertal musik som var otroligt svĂ„r att spela”. Att han skulle flytta ned till Stockholm för att kunna satsa pĂ„ en musikkarriĂ€r fanns aldrig i tankarna.

– Jag tror alltid att jag har vetat att jag vill bo hĂ€r uppe och jag vill inte flytta för sakens skull. Folk sĂ€ger att man borde bo i Stockholm för att hĂ„lla pĂ„ med musik, att det inte gĂ„r att jobba med en annars och det Ă€r sĂ„ det ser ut. Samtidigt sĂ€ger vissa att det Ă€r nĂ„gon slags selling point att vara norrlĂ€nning.

Musiken var tidigt en central del av Dennis Kallas liv och trots att han stötte pÄ mÀnniskor som kanske inte stöttade honom till fullo fanns ingen tanke pÄ att ge upp.

– NĂ€r jag började spela fick jag höra att jag gjorde allting fel, jag höll i gitarren och höll plektrumet fel men jag hĂ„ller fortfarande gitarren likadant. Sedan fick jag en lĂ€rare som verkligen inspirerade mig till att fokusera pĂ„ lĂ„tarna istĂ€llet.

Texterna har blivit mer och mer viktiga för honom och han berÀttar att han idag inte kÀnner att det rÀcker med att det lÄter bra om han ska kunna engagera sig sjÀlv och publiken.

– Det kĂ€nns som att det gick över en natt. Det kĂ€ndes plötsligt viktigt att skriva personliga texter eftersom jag kan relatera mer till dem. Jag tycker att det Ă€r jĂ€vligt skönt att inte vara i ett band och slippa tjafsa om texter och melodier. Jag vill styra.

I dagslÀget bubblar det ett intresse pÄ en rad utlÀndska musikbloggar för Dennis Kalla och tidigare i Är spelade han pÄ festivalen South By Southwest i Austin, Texas. Men att drömma om en stor musikkarriÀr internationellt kÀnns bÄde lÄngt bort och vÀldigt central.

– Det Ă€r kul att se att det finns potential och intresse. Sedan tĂ€nker jag inte bygga upp nĂ„gra luftslott om att det gĂ„r bra i USA bara för att jag Ă€r dĂ€r ibland. Men tanken Ă€r absolut att göra en internationell karriĂ€r.

Under hösten skall arbetet med debutskivan fortsÀtta samtidigt som det finns inplanerade spelningar i England. Han berÀttar det kan vara vÀldigt jobbigt precis innan han ska kliva upp pÄ scen för att genomföra en livespelning men att belöningen för det hela Àr vÀrt det.

– Det kĂ€nns vĂ€ldigt naket nĂ€r jag gĂ„r upp pĂ„ scen. Jag blir vĂ€ldigt nervös men för att det ska gĂ„ över mĂ„ste jag gĂ„ upp pĂ„ scen och ge allt av mig sjĂ€lv. Man fĂ„r en otrolig adrenalinkick nĂ€r nervositeten slĂ€pper.

NÀst pÄ tur stÄr spelningen pÄ Musikens makt men han Àr förtegen om spelningen och vad publiken egentligen kommer att bjudas pÄ.

– Jag kanske har nĂ„got spĂ€nnande förberett... Jag har spelat vĂ€ldigt mycket i Norrbotten och nu vill jag bjuda publiken pĂ„ nĂ„got extra, sĂ€ger Dennis Kalla lite hemlighetsfullt.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!