Färre hus men stor vinst för Älvsbyhus

Älvsbyhus har ett vinstrikt år bakom sig. I år planeras emellertid för färre leveranser av hus än i fjol och Älvsbyfabriken nyttjas inte fullt ut.

Älvsbyn2010-04-18 06:00
Under 2008 levererade Älvsbyhus 1.908 hus från sina fabriker och omsättningen i hela koncernen, med husfabriker, värdepappersbolag och andra delar, blev 2,9 miljarder kronor.Ifjol levererades 1.525 hus. Omsättningen i koncernen sjönk till 2,4 miljarder kronor. Åtgärder vidtogs under året för att matcha vikande efterfrågan och personalen påverkades.Likväl blev det ett gott utfall ekonomiskt. Resultatet efter finansnetto i koncernen 2009 hamnade på ungefär 460 miljoner kronor. Efter skatt blev det en vinst på 351 miljoner kronor.I år planeras för leveranser av 1.400 hus.- Vi har en orderstock på ungefär femhundra hus, det är vad vi behöver ha och det motsvarar 18-20 veckor, säger vd Donald Johansson.I Älvsbyn nyttjas inte fabriken fullt ut. I Vålberg, i Mellansverige, har fabriken varit i uppstartsfas lång tid men förhoppningar finns för marknadsområdet.Mest bekymmer inger marknaden i Finland. Villkoren för att få låna pengar är tuffa, med stor egen insats. Marknaden där har gått ner sedan tidigare och Älvsbyhus har inte lyckats öka sin marknadsandel.Därtill finns fabriken i Bjärnum, Skåne.Prövningens år
I Sverige omnämndes Älvsbyhus förra året mest som fuskbyggare. Detta efter att Allmänna Reklamationsnämnden flerfaldigt hittad stöd för kunders klagan och efter att Råd & Rön gett kunder rådet att inte köpa Älvsbyhus.- Vi fick mycket pisk i svenska media. Marknaden i Sverige gick ner med 22 procent, ändå sålde vi fler hus än vi tidigare gjort. Vi har alltså tagit marknadsandelar. I det läge som blev har alltså fler kunder i Sverige köpt av oss, säger Donald Johansson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om