Färre villor än väntat byggs

Småhusbranschen skruvar ner prognosen, färre villor än väntat påbörjas i år.
- Ibland är det inte roligt att bli sannspådd, säger Älvsbyhus vd Kent Johansson.

Älvsbyn2012-08-29 06:00

Senaste barometern från träindustrins organisation TMF visar att orderingången för småhus i landet första halvåret i år minskat jämfört med samma period i fjol.

Prognosen för hela 2012 skruvas ner till 4.500 påbörjade småhus i landet.

Branschen trodde i tidigt skede på flera hundra hus mer än så, och en uppgång från låg nivå. I en Kurirenintervju vid denna tid lade Älvsbyhus ledning sin bedömning på lägre nivå, den som tycks infrias.

Största orsakerna till den minskande orderingången är enligt TMF försämrade kreditvillkor ihop med bolånetaket, samt den finansiella oron i världen. Dessutom saknas aktiv svensk bostadspolitik. Inga tecken på uppgång i bostadsbyggandet syns, bedömer organisationen.

Prognosen för 2013 är att enbart 4.000 småhus påbörjas.

Åt andra hållet
Då beror det på vad som menas med påbörjas, resonerar Kent Johansson, som tror att det vänder nästa år.

- Behovet är så pass uppdämt och vi kommer att ha låga räntor, som kan bli lägre.

Älvsbyhus har lanserat en finansieringsmodell åt spekulanter som enligt Kenth Johansson möter intresse.

Orderstocken hos företaget är enligt Kenth Johansson 400-500 hus men bör vara större.

Företaget planerar att producera 820 hus i år, fördelat på flera länders marknader. Älvsbyhus, som gått ner i produktion och minskat personalstyrkan, kommer inte att vidta några ytterligare personalminskningar såvida företaget i år säljer mer än vad som produceras. Kenth Johanssons bedömning är att det uppfylls.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om