Nu tystnar musiken

Trots namninsamlingar och protester går Älvsbyns musikskola i graven i sommar. - Jag blev ledsen när jag fick höra att vi inte skulle få spela något mera, säger Anna Karlsson, 10 år.

SLUTSPELAT. Filip Johansson, 10 år, får troligtvis ingen mer undervisning i klarinett när musikskolan läggs ner. Foto: Sara Moritz

SLUTSPELAT. Filip Johansson, 10 år, får troligtvis ingen mer undervisning i klarinett när musikskolan läggs ner. Foto: Sara Moritz

Foto: Sara Moritz

Älvsbyn2010-07-16 06:00
Filip Johansson, 10 år, har spelat klarinett två år i Älvsbyns musikskola. Anna Karlsson har spelat tvärflöjt lika länge. När vårterminen tog slut fick de besked att de inte skulle få någon mer undervisning på sina instrument och att orkestern de är med i upphör.- Man blev besviken, säger Filip Johansson.Fyra av sju musiklärare har sagts upp och de tre som är kvar kommer enbart att ägna sig åt klassundervisning. Sigrid Berg, mamma till Anna Karlsson, har liksom många andra Älvsbybor engagerat sig i den nybildade föreningen Musikskolans vänner, som bland annat samlat in namn för att försöka få till stånd en folkomröstning om musikskolans fortlevnad, vilket dock inte lyckades. - Varför sitter 4.000 människor en hel kväll och lyssnar på Diggiloo på klipphällar vid Storforsen? Det är för att musiken är en grundpelare i kulturlivet.Beslutet drabbar både barnen och musiklivet i kommunen, menar hon.- Musik är minst lika viktigt som idrott för barnen.Älvsbyns kommunalråd Bill Nilsson (s) förklarar nedläggningen som en besparingsåtgärd.Musikskolan har kostat 1,5 miljoner kronor per år. I stället ska kommunen ge en halv miljon kronor per år till studieförbunden för att tillgodose barnens behov av instrumentundervisning. - Naturligtvis blir det inte lika specialiserat som tidigare, men det blir en bred verksamhet."Inte vårt uppdrag"
Eva Öderberg, verksamhetsledare på ABF och ordförande i det lokala folkbildningsrådet i Älvsbyn, är med och planerar höstens verksamhet i studieförbunden och enligt henne har de ingen möjlighet att ta över musikskolans verksamhet.- Det är inte vårt uppdrag. Däremot ska vi erbjuda barnen i kommunen musik i form av prova-på-cirklar efter skoltid. Vi kommer att erbjuda det vi får fram ledare till, bland annat gitarr och trummor. Sigrid Berg, Musikskolans vänner, tror inte det är realistiskt att hennes dotter kommer att få spela tvärföljt i något studieförbund till hösten.- Det finns ingen utbildad musikpedagog varken i tvärföljt eller något annat instrument som skulle fundera på att börja hålla i en studiecirkel i Älvsbyn en kväll i veckan, tror jag.
Kommunal musik-/kulturskola är en frivillig verksamhet för kommunerna, men de allra flesta kommuner i Sverige har valt att ha verksamheten.Avgifterna varierar från noll till 1.700 kronor per år. I Norrbotten har Luleå och Arvidsjaur avgiftsfria musik-/kulturskolor. Under Almedalsveckan gick de rödgröna partierna ut och lovade en maxtaxa för landets musik- och kulturskolor om de skulle vinna valet.Elva kommuner i Sverige saknar kommunal musik- eller kulturskola. I Norrbotten gäller det Älvsbyn, Överkalix och Arjeplog.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om