Överfallet inträffade vid rondellen där E 45 möter väg 95 vid Arvidsjaurs västra infart. En 81-årig man rastade två hundar vid lunchtid när han plötsligt angreps av en man beväpnad med en yxa.
Mannen höggs ned med yxan och hans skador var så svåra att han senare avled på Sunderby sjukhus dit han förts med ambulansflyg.
Krossad ruta
Flera fordon passerade rondellen och det lär finnas vittnen till händelsen. Polis och ambulans larmades och den yxbeväpnade mannen beskrevs "gå bärsärkagång". En bilist som stannade till fick sin framruta krossad av mannens yxa, enligt en uppgift.
Gärningsmannen flydde norrut in i skogen. Polisen satte in elva patruller och hundar i jakten på mannen. Han bedömdes som ytterst farlig och polisen utfärdade en varning till allmänheten.
Spårhundarna lyckades dock få korn på den flyende och han kunde gripas i området vid Renudden, dryga två kilometer norr om platsen för mordet. Han greps av insatsstyrkan i en jaktkoja nära E 45-an där han sökt skydd. Polisen säkrade samtidigt en del bevis, bland annat en yxa.
Gripandet skedde utan dramatik strax före klockan 16. Vid samma tidpunkt kom beskedet att den angripne 81-åringen var död.
Greps i koja
- Vi spårade honom med hundar och träffade på honom inne i en koja, jag tror det var en jaktkoja. Insatsstyrkan gick in i kojan och grep honom, säger Mikael Norén, vakthavande befäl vid polisen.
Den gripne är 37 år och hemmahörande i Arvidsjaur. Polisen höll ett kort förhör med honom efter gripandet där han delgavs misstanke om mord. Han förnekar brott.
Mannen anhölls klockan åtta på kvällen av jouråklagare på sannolika skäl misstänkt för mord. Senare på kvällen fördes han till häktet i Luleå där nya förhör med honom ska inledas i dag fredag.
Polisen hade även tekniker och rättsläkare på plats Arvidsjaur under torsdagen.