Far och son planerar ett höghus på 19 våningar i centrala Boden

Ett nytt multifunktionellt höghus på 19 våningar mitt i centrala Boden – det kan bli verklighet om fem år.
– Vi vill utveckla och förändra stadsbilden och skapa ett landmärke som vi tycker saknas i dag, säger Felix Eriksson, Tallkvistens fastigheter.

Tallkvisten fastigheter ägs och drivs av Felix Eriksson och Peter Eriksson. Nu vill de bygga ett nytt höghus som kommer att skjuta upp där det är blå himmel på den här bilden.

Tallkvisten fastigheter ägs och drivs av Felix Eriksson och Peter Eriksson. Nu vill de bygga ett nytt höghus som kommer att skjuta upp där det är blå himmel på den här bilden.

Foto: Ulrika Vallgårda

Boden2025-03-29 11:00

Peter Eriksson och Felix Eriksson är far och son från Luleå, som tillsammans äger och driver ett antal bolag i Boden. 

undefined
Felix Eriksson och Peter Eriksson Boden har drivit aktiebolaget Tallkvisten fastigheter tillsammans sedan 2016.

Nu vill de satsa på att utveckla en fastighet som redan finns i deras ägo, nämligen gamla Berlinshuset på Kungsgatan 32.

– Vi vill riva den gamla byggnaden och bygga ett riktigt högt hus, säger Felix Eriksson.

Den totala ytan skulle bli ungefär 15 000 kvadratmeter och höjden 60 meter.

– Vi har tänkt det som något av en profilbyggnad med inslag av fossilfritt stål i fasaden. Det passar ju ganska bra med tanke på vad som händer i Boden, säger Peter Eriksson.

undefined
Tallkvisten fastigheter ägs och drivs av Felix Eriksson och Peter Eriksson. Nu vill de bygga ett nytt höghus som kommer att skjuta upp där det är blå himmel på den här bilden.

Visionen är att höghuset ska bli något helt nytt och innehålla bostäder, hotell, kontor och handel, kombinerat med andra serviceverksamheter som exempelvis närlivsbutik, kafé, restauranger, gym, sjukgymnast, vårdcentral, konferensytor, festlokal och möjlighet till kulturella aktiviteter.

– Vill skapa ett attraktivt hus där en reception ska serva hela huset och bistå med bokningsservice, städ- och tvättservice, bil- cykelpool med mera och ge känslan av att bo på hotell men att du har ditt eget boende, säger Felix Eriksson

– I dag är ensamhet ett stort problem. Vi vill skapa ett levande hus där det finns tillgänglighet och flexibilitet med gemensamma ytor som möjliggör sociala, fysiska och kulturella aktiviteter, tillägger Peter Eriksson.

undefined
Arkitekten Martin Häller på Sweco har tagit fram skisserna på det multifunktionella huset. Det kommer att bli högre än både Hotell Bodensia och Stadshuset.

Idén har funnits i flera år men tidigare har tajmingen inte klaffat med tanke på pandemin och lågkonjunktur. 

– Boden är dessutom en liten stad för ett så här pass stort projekt. Men i och med att det i dag är stor bostadsbrist, saknas hotellbäddar och kontorsytor i centrala stan och att Boden planerar för 5 000 nya invånare så tycker vi att det är bra tid nu, säger Peter Eriksson.

De har samarbetat med arkitekten Martin Häller på Sweco som ritat upp en skiss av huset samt lämnat in en ansökan om planbesked. Nu behöver de invänta att kommunen ändrar detaljplanen för kvarteret.

– Vi tror och hoppas att vi får ett positivt besked säger Felix Eriksson, men räknar med att det kommer att ta ett par år att få igenom en ny detaljplan. 

Under tiden jobbar de vidare med att hitta hyresgäster, andra intressenter och med finansiering och planering av projektet. 

Ett orosmoment kan vara att Försvarsmakten har synpunkter på höjden av huset.

– Det är en framtida fråga som vi får hantera längs vägen, säger Felix Eriksson.

undefined
Tallkvisten äger redan fastigheten med gamla Berlins som de vill riva för att bereda plats för det nya höghuset som de hoppas ska kunna stå här om fem år.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!