Ingen tidig hemresa för thailändska bärplockare

De två bärplockarna som åkte från förläggningen i Boden kommer inte att bryta avtalet. De åker hem med gruppen.

INVÄNTAR GRUPPEN. Det blir ingen tidigare resa hem till Thailand för plockaren Nanthasen Panwong. Här på bild från måndagen där han och kompisen fick åka med Somphit Rotbonthung till Överkalix.

INVÄNTAR GRUPPEN. Det blir ingen tidigare resa hem till Thailand för plockaren Nanthasen Panwong. Här på bild från måndagen där han och kompisen fick åka med Somphit Rotbonthung till Överkalix.

Foto: Linda Kask

Boden2009-09-24 06:00
Under viss dramatik lämnade två av de thailändska bärplockarna sin grupp i måndags. Avsikten var att försöka ta sig hem tidigare än första veckan i oktober. Då var returresan till Thailand bokad för de 150 bärplockare som bor i den tidigare kasernen på gamla A 8.Ryckte in
Thiwaphong Jayia och Nanthasen Panwong var besvikna på bärtillgången och ville hem i förtid för att minska kostnaderna för uppehället i Sverige. De följde med Somphit Rotbonthung, som ryckte in för att hjälpa bärplockarna, till hennes hus i Överkalix.-  De bor gratis hos mig här. Inom kort far de till Stockholm och några av mina vänner. Men de åker inte hem tidigare, utan med de andra, säger Somphit Rotbonthung.Därmed skulle de två undvika att bryta kontraktet med det thailändska bemanningsföretaget. Farhågor för följderna av ett kontraktsbrott framfördes i måndags.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om