Krångel med p-plats i nytt ekonomisystem

När Bodens kommun förra året bytte ekonomisystem uppstod ett problem med debiteringen av bilplatser. De går inte att debitera som tidigare, vilket har inneburit ett grannlaga jobb för fastighetsförvaltningen. De som inte betalat hyra under 2018 kommer att få betala retroaktivt.

"Det var ett betydligt mer omfattande jobb än vad vi hade kunnat förutse när vi bytte ekonomisystem", säger Conny Bergwall, fastighetschef (lilla bilden).

"Det var ett betydligt mer omfattande jobb än vad vi hade kunnat förutse när vi bytte ekonomisystem", säger Conny Bergwall, fastighetschef (lilla bilden).

Foto: Fredrik Samuelson

BODEN2019-01-07 14:58

Conny Bergvall, fastighetschef, förklarar att kommunen har bytt ekonomisystem.

– I det gamla systemet så hade man lagt in debiteringar om man hyrde en motorvärmarstolpe. Nu har vi ändrat på det och har gått igenom allting. Det håller vi fortfarande på med. I grunden ska vi ha ett system där vi har avtalen och sedan debiterar vi från dem. Men under alla år som varit har man inte gjort så och nu har debiteringen blivit släpande. Nu startar vi upp debiteringen objekt för objekt. Vi har flera tusen parkeringsplatser, jag vet inte exakt hur många vi har. Vi har haft problem med allt som är inhyrt, att få ordning på de objekten, säger Conny Bergvall.

Det har inneburit att alla inte har fått räkningar under en del av förra året, utan de kommer få det retroaktivt. Några har ringt och frågat var fakturorna är. Många har legat direkt på ett löneavdrag via autogiro, eftersom huvuddelen är anställda.

Conny Bergwall uppger att det handlar om en hundralapp i månaden, men han kan inte svara på hur många det är som kommer att behöva betala retroaktivt.

– En del debiteringar fungerar, men en del fungerar inte. Nu läggs de in i systemet igen.

Han berättar att det har varit en jättedålig spårbarhet.

–  Vi har inte vetat vem som haft platserna fullt ut så vi har i stort sätt varit tvungna att inventera varenda parkeringsplats. Det har varit ett grannlaga jobb. Vi har vänt ut och in på allt. Därav tiden, att lägga upp det i systemet, bygga och skapa det och samtidigt ha rullande verksamhet. Det var ett betydligt mer omfattande jobb än vad vi hade kunnat förutse när vi bytte ekonomisystem.

Det här var en sak som kom upp i slutet när det gamla ekonomisystemet var på väg ut. Då framkom att kommunen inte kan debitera parkeringsplatserna på det sättet som den dittills gjort och det skapade problem för fastighetsförvaltningen. Personal har sökt manuellt i gamla debiteringslistor vem som har haft bilplatserna och fått ta reda på om de personerna har haft kvar dem.

– Sedan ska det tecknats nya avtal. En person har suttit jättelänge med att få tag i alla personer och upprätta avtal. Sedan ska det kopplas till rätt kontering på den platsen och det ska göras klart objekt för objekt. När det är klart kommer vi starta upp debiteringen efter hand, säger Conny Bergwall.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om