Kusön vill ha kommunalt avlopp

Avloppsfrågan på Kusön måste lösas, anser samfällighetsföreningen.  Enskilda avlopp blir för dyrt. Bygg ut kommunal anslutning, är uppmaningen.

Boden2010-03-27 06:00
På Kusön, en ö i Luleälven åtta kilometer nordväst om Boden, ligger den kommunala huvudvattentäkten. 75 fas-tigheter finns på ön, varav 21 tillhör permanentboende. Resten är fritidshus. Avloppen är av varierande kvalitet, från rakt ut till mer avancerade enskilda avlopp.Kommunen inventerade avloppen i somras. Resultatet blev krav på förbättringar. I den nära skyddszonen anmodas avloppstank. Samfällighetsföreningen anser att det blir för dyrt, 15.000-25.000 kronor per hushåll. Dessutom medför tömningsavgifterna stora hål i en fastighetsägares plånbok. 240 kronor per dygn, har föreningen räknat fram. I skyddszonen längre bort från täkten måste infiltrationsanläggningar byggas. Avloppsvattnet leds ut i en markbädd efter att ha passerat en slamavskiljare. En anläggning har dock begränsad livstid. Kostnaden per hushåll anges till 50.000 kronor, om kommunalt tillstånd ges. Priset för ett minireningsverk ligger på 100.000 kronor. Anslutning
Lösningen enligt föreningen är i stället anslutning till det kommunala avloppssystemet. Då krävs att kommunen bygger ut avloppsnätet till Kusön. Anslutning kostar en fas-tighetsägare ett större antal tiotusenlappar, men då fås en långsiktig lösning för Kusön, resonerar föreningen. De flesta fastigheter där har i dag kommunalt vatten. Om avloppssystemet dras till Kusön bör nyare enskilda avloppsanläggningar lösas in av kommunen, enligt samfälligheten.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om