Polisen tar dock ganska lugnt på situationen och tror att mannen finns någonstans i närheten.
- Han dyker nog upp snart, säger vakthavande polisbefäl Olle Kvarnerås på onsdagsmorgonen.
- Personal från Lillåkrahemmet ska nu på morgonen fara och kolla en del adresser där han kan uppehålla sig.
Det var vid 21-tiden på tisdagskvällen som larmet kom om den försvunne mannen. Mannen brukar ta promenader på egen hand, men hade inte återvänt som han brukar efter någon timme.
Mannen är endast iklädd t-shirt, kortbyxor, lågskor och keps och polisen satte därför in alla tillgängliga resurser i sökandet efter 55-åringen på kvällen.
- Det blir fortfarande kyligt på nätterna så vi söker av alla vägar, efter järnvägen och området i övrigt. Vi är också tacksamma för hjälp av allmänheten. Dels om någon har sett mannen promenera förbi men också i spaningarna, sade vakthavande polisbefäl Hans Österlund sent på tisdagskvällen.