Soldyrkare på plats i Aldersjön

Var är bodensarna om det är 25 grader varmt och sol? I Aldersjön, vanligtvis. På söndagen syntes kanske årets första soldyrkare på stranden.

SOLDYRKARE. Angelina Stenvall och Ellinor Hedberg njöt i solskenet, men tyckte att det var lite väl blåsigt på söndagen.

SOLDYRKARE. Angelina Stenvall och Ellinor Hedberg njöt i solskenet, men tyckte att det var lite väl blåsigt på söndagen.

Foto: Linda Kask

Boden2009-06-01 06:00
Säg "Alder" och alla med en anknytning till Boden vet precis vad som menas. På Aldersjöns sandstrand brukar det ibland vara så tätt mellan strandfiltarna att det är svårt att gå emellan. Med helgens rejäla dos av riktig högsommarvärme var det en och annan som passade på att lägga ut strandfilten, även om det blåste så att sanden yrde. Emil Larsson, 18, och Elin Andersson, 17, vågade faktiskt doppa fötterna i det inte alltför varma vattnet.- Det känns lite småkallt, men man vänjer sig, säger Elin Larsson och skrattar. Det var första "doppet" i år för paret, men för att det ska bli ett riktigt premiärbad krävs det kanske några varma dagar till. Soldyrkare
Angelina Stenvall och Ellinor Hedberg hade kommit för att få lite sol, men tyckte att det blåste lite väl mycket. Inte heller de var särskilt sugna på att bada. - En gång i sommar ska jag väl bada i Sverige, säger Angelina, som snart styr kosan mot breddgrader där sommarvärmen håller i sig betydlig längre än här hemma. Hon är nämligen på väg att flytta till semesterön Mallorca.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om