Tänker inte tåla sämre äldrevård

Hur kommer besparingskraven för socialnämnden att påverka äldreomsorgen i Boden? Den frågan vill gärna PRO ha svar på.
- Bara för att vi är pensionärer kan vi inte finna oss i vad som helst, säger Aina Boström.

BODEN2006-12-13 06:00
Äldreboendet Älvstrand i Harads räddades kvar - den här gången. En allmän samhällsekonomisk analys av Haradsbygden ska göras av näringslivsstyrelsen under 2007. Under tiden skjuter budgetberedningen till pengar för verksamheten.
Börje Lind, PRO, Gunnarsbyn, Gösta Lindmark, PRO, Harads, Aina Boström och Rolf Joansson, PRO i Boden, befarar att Älvstrands framtid ingalunda är tryggad.
- De som sköter om de gamla i Harads har ingen trygghet i sitt jobb. Man har bara plockat ut förslaget om nedläggning, det är inte avfört, menar Gösta Lindmark.
Han vill ha garantier för en god äldreomsorg i Harads även i framtiden.

Befarar sämre mat
En fråga som vållar särskiltstor oro är distributionen av mat till äldre som fortfarande bor hemma och i dag får maten levererad av hemtjänsten.
- Vi har hört att maten för hela veckan ska börja levereras vid ett tillfälle. Hur smakar maten man fick på måndagen när man ska äta den på fredagen? undrar Aina Boström.
PRO i Boden efterlyser mer tydlighet från politikernas håll när det gäller förslag och beslut. Inte minst är det viktigt när informationen ska förmedlas vidare till medlemmarna.
- De som bor på äldreboenden i dag är en väldigt tyst grupp. Det gäller för oss att försöka följa med i vad som händer, säger Aina Boström.

Inget förslag finns
När det gäller förändringar av matdistributionen uppger kostchef Bodil Gabrielsson att det ännu inte finns något färdigt förslag till beslut. Det som görs nu är en förstudie där möjligheterna till samordning av kommunens matdistribution i Björknäsgymnasiets kök undersöks.
Bodil Gabrielsson tror inte heller att maten kommer att levereras för en vecka åt gången, snarare kommer leveranser att ske ett par gånger i veckan.

Fräsch mat utlovas
Några problem med matens hållbarhet och fräschör blir det inte, även om man ändrar rutinerna.
- Det kommer att bli en säkrare mathantering.
Alternativet som nu undersöks innebär att maten tillreds i köket på Björknäsgymnasiet och kyls ned till tre grader inom 90 minuter. Den snabba nedkylningen i kombination med en speciell förpackningsmetod gör att maten håller längre.
- Den ska kunna hålla upp till fem veckor, säger Bodil
Gabrielsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om