Ă gĂ„rden har stora avdelningar. Avdelning 1 har 12 lĂ€genheter och avdelning 2 har 15 lĂ€genheter. Ăver tid har avdelningarna fĂ„tt karaktĂ€ren av ett demensboende. SocialnĂ€mndens beslut innebĂ€r att man minskar avdelning 2 med tre lĂ€genheter och Ă€ven anpassar bemanningen pĂ„ avdelningarna efter rĂ„dande vĂ„rdtyngd per brukare. MĂ„nga brukare har redan vid inflyttning till Ă gĂ„rden en minnessvikt. Brukare har ocksĂ„ rĂ€ttighet att bo kvar Ă€ven om det sker en förĂ€ndring av hĂ€lsan. Med hĂ€nsyn till rĂ„dande vĂ„rdtyngd kommer det finns 0,75 personal per brukare.
Minskningen av hyresintÀkten frÄn tre lÀgenheter uppgÄr till cirka 200 000 kronor per Är. PÄverkan av bemanning pÄ vÄning 1 och 2 motsvarar en kostnadsminskning pÄ cirka 520 000 kronor per Är.
â Besparingen Ă€r inte syftet till förĂ€ndringen.LĂ€genheterna ligger i trapphuset och Ă€r somatiska platser. Man behöver anpassa boendet för personer med demenssjukdom med större sĂ€kerhet och mindre platser per vĂ„ning.
Plan A Àr fortfarande att utveckla ett större antal demensplatser i en sammanhÄllen utbyggnad kring Erikslund.
â Steg ett Ă€r att utveckla 18 demensplatser inom fastigheten och bygga pĂ„ med ytterligare 18 platser, men det kommer inte att rĂ€cka pĂ„ sikt. SĂ„ vi tittar pĂ„ en större utbyggnad som skulle hĂ€nga ihop med demensboendet, sĂ€ger Ăman.
Hur kan minska lÀgenheter nÀr man har en lÄng kö?
â VĂ€ntetiden Ă€r för nĂ€rvarande 2 mĂ„nader. Lagstiftningen krĂ€ver inom 3 mĂ„nader. Det har vi lyckats med dĂ€rför att vi anvĂ€nder hela Ă gĂ„rden. De 17 som vĂ€ntar har nĂ€stan alla en demensjukdom.
Bodens kommun planerar för nybyggnation av demensplatser i anslutning till nuvarande demensboendet Erikslunden. I dag ska det bli en tillfÀllig hÀlsocentral pÄ Erikslund i samma fastighet.
â I vĂ€ntan pĂ„ att regionen hittat sin fĂ€rdiga lösning har vi anvĂ€nt Ă gĂ„rden för demensplatser vilket vi mĂ„ste fortsĂ€tta göra fortsĂ€ttningsvis. Under tiden jobbar vi pĂ„ att utvidga demensboendet med hjĂ€lp av de tomter som finns dĂ€r, sĂ€ger Ăman.
NĂ€r kan ni bygga ett demensboende?
â Det gĂ„r inte att sĂ€ga. Vi försöker hitta en lösning som Ă€r bĂ€st för alla. Ett bygge kan bli aktuellt först 2027 enligt strategiska planen, men ett varningstecken Ă€r att det kanske inte kommer att rĂ€cka.