Uppdaterad: Brand i flerfamiljshus

SOS Alarm har fått in ett larm om en brand i ett flerfamiljshus.

Foto: Fotograf saknas!

Brand2016-11-13 11:48

Vid halv tolv-tiden kom ett larm in till SOS Alarm om en brand i källaren på ett flerfamiljshus i Junosuando. Anmälaren rapporterade om rökutveckling och räddningstjänsten är på väg till platsen.

Uppdaterad: 12.03:

Räddningstjänsten har kommit fram till huset och källaren är rökfylld. Det ska finnas en verkstad i källaren, där branden kan ha sitt ursprung. Ingen människa är nere i källaren och röken har inte spridit sig till lägenheterna ovanför.

Uppdaterad: 12.27:

Enligt inre befäl har det inte uppstått några personskador och branden är under kontroll. Branden verkar ha begränsats till verkstadsutrymmet i källaren, men vad som var orsaken till branden är ännu okänt. Rökdykare går nu in i byggnaden för att kontrollera att den inte har spridit sig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!