Det var strax innan klockan 23 på torsdagskvällen som olyckan inträffade strax söder om Sikeå. Den plötsliga ishalkan gjorde att chauffören för Tapanis buss tappade kontrollen över fordonet och gled in i en annan buss, en dubbeldäckare som välte ner i diket.
– Han sa att det blev glashalt från ingenstans, han kunde inte göra något alls, säger Inger Olofsson.
Därefter kolliderade även flera personbilar med bussarna. Enligt Inger Olofsson hade bussen dubbade vinterdäck och chauffören har flera års erfarenhet från att köra buss.
– Men vädrets makter kan man inte rå för. Nu kommer vi att lösa det här på bästa sätt med ersättningsbuss för passagerarna och krismöte inom företaget.
Inger Olofsson säger att hon talat med chauffören under natten och att han sagt att han mår relativt bra trots omständigheterna.
– Han har troligtvis något benbrott, men han kunde i alla fall röra på tårna, säger hon.