Glöggkokare vann 200.000 på poker
Han var egentligen less på poker. Hade bara spelat två turneringar på två månader. Gällivarekillen Pär Wännström åkte till Algarvekusten utan några större förhoppningar. Men fick åka hem med 200.000 kronor. - Helt galet, säger Wännström - vinnare av Everest Poker European Cup.
FULL HAND. Gällivarekillen Pär Wännström vann den stora pokerturneringen Everest Poker European Cup.
Foto:
- Jag hade varit nöjd med att vara bland de 100 bästa. Det sa jag också under första middagsstoppet då jag just klarat mig in bland de 100. Nu blev det mycket bättre än så och jag är självklart lycklig över att kunna vinna, fortsätter Pär Wännström som var överlägsen chipledare under slutdelen av turneringen och kunde i och med detta spela helt utan press.- Chipledaren dikterar villkoren. Det är skrämmande att möta någon som har kanske dubbelt så mycket chips som du har själv. Då är pressen jättestor.Pär Wännström var turneringens yngste deltagare och han vet precis vad han ska göra med de 200.000 kronorna som han vunnit.- En lägenhet i Gällivare och så har jag lovat mamma och syrran att vi ska åka utomlands, säger Wännström som redan i dag är tillbaka på jobbet som glöggkokare på Muddus Hjortron i Gällivare.Lite sömn
- Det ser jag fram emot. Precis som att få sova. Det har bara blivit ett par timmar de senaste dagarna, skrattar han.Till helgen ska segern firas men om det blir fler stora liveturneringar i framtiden kan inte Wännström säga just nu.- Det var hur kul som helst att spela live "på riktigt" och inte om en tjuga med fyra kompisar. Men jag är inte direkt sugen på att köra igång spel på nätet nu direkt. Får smälta det här först, konstaterar Pär Wännström.Pokerkungen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!