Stödresor ska rädda byns butik
Den 24 oktober, vid Konsum Malmfältens styrelsemöte, avgörs framtiden för Konsumbutiken i Nilivaara.- Omsättningen har ökat och det är positivt. Men allt ligger i styrelsens händer, säger Peter Fjällborg, Konsum Malmfältens vd.Kommunen utökar nu försöken med shoppingresor från angränsande byar.
Enligt Konsum Malmfältens vd Peter Fjällborg har både butiksomsättningen ökat och kundunderlaget breddats senaste tiden.
En viktig faktor inför Konsums Malmfälttens styrelsemöte den 24 oktober som gäller ja eller nej till fortsatt drift.
Han gjorde klart för för de närvarande att butikens fortsatta överlevnad handlade om en kamp mot klockan och den befolkningsminskning som byarna var utsatta för om inget radikalt förändrades.
- Jag skulle bli förvånad om butiken finns kvar om fem år, var hans dystra spekulation och under tiden gällde det för innevånarna i området, cirka 450 personer, att visa köptrohet.
Förhoppningarna inför den närmaste framtiden var dock optimistiska.
Bland annat en volymökning med 15 procent.
- Den förändring vi sett ger butiken 100 gånger bättre förutsättningar än i våras. Men jag lovar ingenting. Beslutet den här gången kommer dock inte att gälla en tremåndarsperiod som sist. Beslutet som nu ska tas handlar om drift i ett eller två år, säger Peter Fjällborg.
Närvarande vid informationsträffen var även Bo Larsson, Föreningen lanthandelns främjande, FLF, med uppdrag vid Länsstyrelsen.
Han tror på en fortsättning för butiken i åtminstone ett par år till.
- För innevånarna gäller det att kämpa för att kunna behålla butiken. Det är vad som gäller, säger han.
Från kommunens sida medverkade Berndt Wennström, kommunal tjänsteman.
Han redogjorde för kommunens stödmöjligheter.
- Kommunallagstiftningen anger våra begränsningar men vi avser bland annat att fortsätta våra försök med shoppingturer till butiken från omgivande byar. Bland annat från Markitta. Butiken har en mycket stor betydelse för servicen i hela det här området och det gör vi allt vi kan för att bibehålla, säger han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!