Bucht utsågs till årets Nordist

Haparandas kommunalråd Sven-Erik Bucht (s) utsågs i söndags till årets Nordist av föreningen Nordens lokalfalang. Utmärkelsen delades ut i samband med helgens Nordkalottkonferens på Haparanda folkets hus. - Det är en hedersbetygelse, och det är jättekul att få en sådan utmärkelse av föreningen Norden, säger han.

HAPARANDA2008-08-12 06:00
Titeln årets Nordist är bara den senaste i raden av utmärkelser som kommunalrådet fått sedan han lyckades locka Ikea att etablera sig på orten. Valet motiveras med att han "med ett handslag skapade möjligheter för nya mötesplatser och dimensioner för kulturen över gränserna". Historiskt handslag
Det är givetvis ögonblicket när Bucht på en konferens för första gången skakade hand med Ikeas grundare Ingvar Kamprad som avses. Den store affärsmannen tände på idén att etablera Ikea i Haparanda, och resten är historia.- Ikea har blivit en mötesplats för folk i Nordkalotten, Sven-Erik Bucht har genom sitt arbete indirekt skapat möjlighet för folk att träffas. Det är nu vi börjar skörda frukten efter det han sått, sammanfattar lokalordförande Ola Backe.Groth Stipendiet
Under lördagen tilldelades dessutom Eivor Olofsson, rektor vid Sverigefinska folkhögskolan i Haparanda, och Siwert Nordwall, tidigare rektor vid Malmfältens Folkhögskola i Kiruna stipendier ur Östen Groths minnesfond. De prisades bland annat för sina gränsöverskridande insatser på bildningsområdet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om