Förskingrade 300.000
En 45-årig kvinna från kiruna åtalas för grov förskingring efter att det uppdagats att hon förskingrat 332.918 kronor från en bekant till henne, en äldre man.
Det var släktingar till mannen som upptäckte att något inte stod rätt till. Enligt åtalet har kvinnan gjort "ogrundade uttag och girobetalningar" ur mannens konto. Hon har helt enkelt betalat sina egna räkningar med mannens pengar. Den höga totalsumman gör att brottet ses som grov förskingring av kammaråklagare Agneta Karlsson.Förnekar brott
- Kvinnan förnekar brott men hon medger ändå vissa saker av de faktiska omständigheterna, säger hon. Kvinnan har uppgett att det inte var hennes avsikt att förskingra pengarna utan att det i stället varit frågan om lån. Förskingringen ska ha pågått i minst två och ett halvt år.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!