Tog in tjeckiska styckare trots tvist
Tre styckare från Tjeckien började sitt arbete i går på Polarica, trots att facket inte fått se deras avtal och att de centrala förhandlingarna pågår fortfarande. - Jag är överraskad att företagsledningen gör så här, säger Markku Särkiniva, från facket.
VISSTE INGET. Markku Särkiniva hade inte fått någon information om att styckarna från tjeckien skulle börja arbeta i går. " Det är överraskande för mig också ifall han inte har fått någon information. I så fall är det beklagligt, säger vd Tommy Innala.
Foto: Kirsi Poikela
Men från centralt håll verkar förtroendet för bolaget ändå stort. - Vi har fått en bekräftelse från Polaricas arbetsgivarorganisation att de ska uppfylla kraven. Det vi inte har sett är lönefrågan. Men det kommer vi att få, säger Östen Johansson på Livsmedelsarbetareförbundet. - Det är många känslor och frågetecken. Många undrar varför de är här, säger Markku Särkiniva som ifrågasätter behovet. Enligt vd Tommy Innala är det efterfrågan på renkött som styr. - Vi har slut på lager av styckprodukter av renkött. Hade ni inte kunnat rekrytera från närområdet? - Det handlar om tillgången på arbetskraft. Det finns inga lediga styckare här. I augusti fanns fyra lediga styckare i Norrbotten med utbildning och erfarenhet och i dagsläget tre. - Vi har gjort bedömningen att det inte funnits, svarar Tommy Innala. Han förnekar att motivet skulle vara billigare arbetskraft och ett högre tempo. - Om att de jobbar billigare och snabbare är inte en fråga för oss. På företaget har vi resonerat och kommit till beslutet att vi måste få ut varorna. Det här är ett nödvändigt kortsiktigt arbete som måste göras.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!