Åkesson: Nu utmanar vi Socialdemokraterna

Sverigedemokraterna blev nÀst största parti i valet och en tung del i regeringsunderlaget. Men partiet siktar högre.
–NĂ€sta stora steg Ă€r att visa att vi kan ta ansvar, men ocksĂ„ att utmana Socialdemokraterna om att vara största parti, sĂ€ger SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson talar under partiets kommun- och regionkonferens i Karlstad.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson talar under partiets kommun- och regionkonferens i Karlstad.

Foto: Tommy Pedersen/TT

Politik2022-12-10 11:43

Mer Àn 800 sverigedemokrater frÄn hela landet Àr samlade i Karlstad under helgen. Det Àr första gÄngen sedan valet som ett sÄ stort partievenemang anordnas. Och det Àr ett parti med gott sjÀlvförtroende som möts.

Partiet gick framÄt i valet och har fÄtt igenom mycket av sin politik i förhandlingarna med regeringspartierna Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna. Inte minst nÀr det gÀller migrations- och kriminalpolitiken.

– Vi samlas hĂ€r med rejĂ€lt mycket vind i ryggen. Vi har tagit ett stort steg mot det som vi har kĂ€mpat för sĂ„ lĂ€nge, sĂ€ger Jimmie Åkesson.

KrÀvs tÄlamod

Men han varnar för att tro att förÀndringarna kommer att ske genast, och manar till tÄlamod.

– Det vi har gett oss in i Ă€r inget hundrameterslopp. Det Ă€r mer ett maratonlopp. Det kommer att krĂ€va fokus, uthĂ„llighet, fingertoppskĂ€nsla och inte minst mod, sĂ€ger Åkesson.

PÄ en punkt kan han behöva be kommunpolitikerna pÄ plats i Karlstad om tÄlamod. SD lovade sÀnkt dieselpris med tio kronor i valrörelsen. Men hittills har det inte blivit mer Àn 40 öre sÀnkt pris vid pump.

– Vi Ă€r inte nöjda. SĂ€nk brĂ€nslepriserna sĂ„ mycket det gĂ„r, helst redan i gĂ„r, sĂ€ger Jimmie Åkesson.

Han lovar att fortsÀtta driva sÀnkta bensin- och dieselpriser i kommande budgetförhandlingar med M, KD och L.

Tuffast och stramast

I Tidöavtalet, som ligger till grund för det nya regeringssamarbetet, finns mÄnga förslag som ska leda till minskad invandring. Tidigare har SD pekat mot att svensk asylinvandring Ätminstone mÄste ned pÄ nivÄer som i de nordiska lÀnderna.

– Men det Ă€r inte relevant att jĂ€mföra med lĂ€ngre. VĂ„r situation Ă€r sĂ„ katastrofal att vi mĂ„ste vara bĂ€st, tuffast och stramast, sĂ€ger Åkesson.

– Nu Ă€r det krav som gĂ€ller – krav för att bli svensk medborgare, krav för att anpassa sig och krav för att ta seden dit man kommer.

Siktar högre

Det Ă€r en nöjd Jimmie Åkesson som talar till partikamraterna. Han pĂ„minner om att tiderna har Ă€ndrats. FrĂ„n att andra partier tagit omvĂ€gar runt kaffeautomaten om en sverigedemokrat stod dĂ€r, till att vara en del i regeringsunderlaget.

– Nu Ă€r det lite annat ljud i skĂ€llan. Nu Ă€r det lite lĂ€ttare att vara sverigedemokrat, sĂ€ger han.

Men SD siktar högre Àn de kommande fyra Ären. Det Àr bara början, som han sÀger.

– NĂ€sta stora steg Ă€r att visa att vi kan ta ansvar, men ocksĂ„ att utmana Socialdemokraterna om att vara det största partiet.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!