MÀngder av pass vÀntar pÄ sina Àgare

PÄ flera hÄll i landet har passexpeditioner haft problem med pass som samlats pÄ hög, eftersom de inte hÀmtas ut. "Vi rekommenderar alla att hÀmta sin handling sÄ fort som möjligt", skriver Stefan Marcopoulos, pressekreterare pÄ polisens nationella mediecenter.

MÀngder av pass och nationella id-kort ligger och vÀntar pÄ att bli uthÀmtade pÄ landets passexpeditioner. Arkivbild.

MÀngder av pass och nationella id-kort ligger och vÀntar pÄ att bli uthÀmtade pÄ landets passexpeditioner. Arkivbild.

Foto: Pontus Lundahl/TT

SamhÀlle2022-07-14 07:56

Tidigare under Ă„ret har det varit problem med lĂ„nga vĂ€ntetider för uthĂ€mtning av pass och försenade pass. Situationen har lĂ€ttats upp men i stĂ€llet har lite av det motsatta börjat ske pĂ„ flera platser i landet – att mĂ€nniskor inte hĂ€mtar ut sina pass som blir liggande pĂ„ passexpeditionerna.

Exempelvis rapporterade P4 Norrbotten den 6 juli om pass som samlades pÄ hög hos polisen i Boden och LuleÄ. Polisen gick dÄ ut med en vÀdjan till mÀnniskor om att hÀmta ut sina pass.

114 200 pass

Enligt polisens nationella mediecenter finns problemet pÄ flera platser i landet, men i varierande grad.

"Den 6 juli fanns det cirka 114 200 pass och 58 200 nationella identitetskort fördelat pĂ„ 138 platser i Sverige som inte hĂ€mtats ut. Huruvida det Ă€r ett problem beror pĂ„ varje expeditions möjlighet att 'lagra' resehandlingarna", skriver Stefan Marcopoulos, pressekreterare hos nationellt mediecenter, i ett mejl till TT.

En resehandling som inte hÀmtats ut pÄ tre mÄnader makuleras i normalfallet och dÄ mÄste den som inte hÀmtat ut sin resehandling göra en ny ansökan och betala ny ansökningsavgift.

"Vi rekommenderar alla att hÀmta sin handling sÄ fort som möjligt", skriver Stefan Marcopoulos.

LÄnga köer

Passexpeditionen i Malmö hÄller extraöppet pÄ söndag. Orsaken Àr just att nytillverkade pass samlas pÄ hög.

– Just nu har vi knappt 10 000 pass och nationella id-kort. Det börjar bli trĂ„ngt i skĂ„pen, sĂ€ger Henrik MĂ„rtensson, passansvarig pĂ„ polisen i Malmö, till P4 Malmöhus.

Han vet inte varför mÀnniskor inte hÀmtar ut passen, efter ofta lÄnga vÀntetider för att fÄ dem förnyade. En orsak kan dock vara att folk vÀnder nÀr de ser de lÄnga köerna in till passexpeditionen.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!