Aldrig för sent att bli författare
När Kalix uppmärksammade Världsbokdagen blev det i form av en berättarhelg i Gallerian. En av deltagarna var Leif Larsson som gav ut sin första bok vid 70 års ålder.
GÅVA. Marjo Ekorre tog emot Odd Fellows gåva, en hjärtstarter som överlämnades av Stig Torvald Öhman. Foto: Britt-Louise Spets
Foto: Britt-Louise Spets
Enligt författaren själv är böckerna vare sig självbiografiska eller dokumentära men skrivna med "relativt stor sanningshalt". För dem som vill skriva en bok har han ett första råd. - Börja inte med att tänka vad läsaren vill ha. Låt istället läsaren tänka över vad du har skrivit. På lördagen tilldelades Galleria Kalix även en livsviktig gåva från Odd Fellows, en hjärtstarter. Samtidigt fanns Erkki Haarala från Kalix civilförsvarsförening på plats för att informera om hjärtstarterns funktion och betydelse. - Tanken är att den ska användas av allmänheten om olyckan är framme. Den kan innebära att olyckan omvandlas till lycka, säger Stig Torvald Öhman, övermästare i Odd Fellows.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!