Bilder inspirerar på Kalix bibliotek

Under tre veckor flödar kreativiteten extra mycket på Kalix bibliotek. I centrum står bilden.

Det är kul att få skriva fritt, tycker klasskompisarna, Johanna Qvist, Emma Engman och Fanny Eriksson-Ekman, sittande. Stående från vänster Beatrice Olofsson, Emma Andersson och Mia Wallén. Saknas på bild: Aida Ohtonen, Methaya Phoemchiwa samt Michaela Bäckström.

Det är kul att få skriva fritt, tycker klasskompisarna, Johanna Qvist, Emma Engman och Fanny Eriksson-Ekman, sittande. Stående från vänster Beatrice Olofsson, Emma Andersson och Mia Wallén. Saknas på bild: Aida Ohtonen, Methaya Phoemchiwa samt Michaela Bäckström.

Foto: Foto: Britt-Louise Spets

Kalix. 2010-11-17 06:00
Det är måndag förmiddag - i ett rum på Kalix bibliotek sitter sju flickor från klass sex på Centrumskolan och skriver på varsin berättelse. Inspirationen hämtar de från bilder som de själva har valt. Och innehållet i berättelserna varierar - från en tjej som ska ställa upp i en slalomtävling, till ett rånförsök på biblioteket. -  Det är lätt att skriva när man har bilder att utgå ifrån, säger Emma Engman. Tillsammans med sin klass medverkar hon i en del av de aktiviteter som pågår på biblioteket under en tre veckor lång barnboksvecka som hålls i hela länet. På eftermiddagen är det dags för killarna i Emma Engmans klass att använda sin kreativitet och fantasi på samma sätt. Uppmuntra skrivandet
Syftet med barnboksveckorna är att lyfta fram bilden i boken men även uppmuntra skrivandet, enligt bibliotekschef, Irene Wallin. -  Fokus ligger på bilden men vi vill att eleverna ska uttrycka sig i skrift också. Det är viktigt att utveckla skrivandet då är det bra att koppla ihop en bild med text, säger hon. Kreativt arbete
Barnboksveckan inleddes förra veckan. Då fick eleverna i klass fyra till sex på Sangis skola varsin slips med uppgiften att beskriva dess ägare. Flyktingbarn i kommunen har skapat masker under temat känslor, slutresultatet från bägge aktiviteterna finns att beskåda på en utställning i biblioteket. Och det kreativa arbetet fortsätter i ytterligare en vecka.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om