Revisorrapport bakom övertagande

Revisorernas granskning av barn- och grundskolenämndens arbete visade på så allvarliga brister att kommunstyrelsen känner sig tvingad att ta över. Allt enligt Kalix kommunalråd Robert Forsberg (S).

Kalix. 2010-04-24 06:00
I samband med torsdagens besked att S-ledamöterna i barn- och grundskolenämnden avgår uttalade Robert Forsberg att kommunstyrelsen ändå hade för avsikt att ta över ansvaret och avsätta Bog. Orsaken är den revisionsrapport som presenterats efter granskningen av nämndens arbete. -  Grunden är inte en schism mellan mig och ordförande, Håkan Nyman. Det handlar om att verksamheten inte har bedrivits på ett tillfredsställande sätt, säger Robert Forsberg. I rapporten framkommer att Bog inte tillräckligt utgått från den budgetram som kommunfullmäktige tilldelat dem under våren. Bland annat har det saknats planering utifrån budgetramen inför nya terminer. Det saknas även en gemensam syn om att det är kommunfullmäktiges beslut som ska gälla. Ingen planering
-  Det är det mest graverande, säger Robert Forsberg. Vidare framkommer att enskilda nämndsledamöter har beställt korrigeringar av åtgärdsförslag mellan sammanträden utan att nämnden gett förvaltningen uppdraget. Att förutsättningarna plötsligt förändras gör att utarbetandet av långsiktiga planer inte kan säkerställas, enligt revisorerna. Brister i kontroll
Otillräcklig intern kontroll och styrning är andra brister som revisorerna påtalar. Enligt rapporten har inte lärartäheten i Kalix sänkts mellan 2005 och 2008 utan snarare tvärtom. -  Att lärartätheten har sjunkit har lyfts fram som en sanning som inte visar sig stämma. Det kan ha hänt saker under 2009 men inte så dramatiska att det förändras så mycket, säger Robert Forsberg. Bog redovisar ett minusresultat på 21,3 miljoner för 2010 varav 17,3 miljoner är ett budgeterat underskott avseende det sparkrav som Bog har - helt oacceptabelt, enligt Robert Forsberg. -  Nu krävs det styrning för att åtgärda det här och det är samtliga gruppledare i ks överens om. Varför har ni inte agerat tidigare? - Vi har bedömt att Bog klarar det här men kommunstyrelsens uppföljning och revisionen visar att det inte går. I november 2009 presenterade Bog ett förslag på ny skolstruktur för att klara sina besparingskrav. Det stoppades av kommunstyrelsen. Varför? De innebar ett scenario som krävde investeringar på 15 miljoner kronor i Innanbäckens skola och de pengarna har vi inte, vi ville se en mer långsiktig struktur, säger Robert Forsberg. På måndag tas frågan upp i kommunstyrelsen. Därefter är det kommunfullmäktige som avgör vilket sker den 10 maj. Vad händer nu? -  Vi vill utse ett utskott under ks som jobbar tillsammans med skolförvaltningen. Det finns en mängd förslag men vi får inte full effekt under 2010. Det här är olyckligt och frustrerande. Skolnedläggningar? - Vi har inget grundrecept, men en kombination av skolnedläggning och annat.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om