Säkerheten ses över
Mannen drog kniv vid akutmottagningen på Kalix sjukhus - närmaste polispatrull fanns i närheten av Luleå. Nu ses sjukhusets säkerhetsrutiner över.
ÖVERSYN. Nu kommer säkerhetsrutinerna på Kalix sjukhus att ses över. "Helgens händelse blev en väckarklocka", säger Birgitta Forsberg, verksamhetschef för akutsjukvården samt platschefen Lars-Göran Olovsson. Foto: Britt-Louise Spets
Foto: Britt-Louise Spets
Sjukhuset har ett avtal med vaktbolaget Securitas - de ingriper dock inte om det finns vapen med i bilden, enligt Lars-Göran Olovsson. Nu kommer en riskanalys att genomföras, dessutom kommer säkerhetsrutinerna att ses över. - Vi upptäckte brister när det visade sig att det inte fanns poliser i närheten och att Securitas inte kunde ingripa när det fanns en kniv inblandad, då måste vi hitta andra former för säkerheten, säger han. Självförsvar
På tisdagen hölls ett första möte i syfte att hitta lösningar på problemet. Bland annat ses möjligheten att installera ett snabblarm direkt till SOS över. Utbildning av personalen, kontakt med polisen och vaktbolag för att hitta lösningar som kortar anspänningstiden då polisen är långt borta kommer också att diskuteras. Självförsvarsutbildning är ett annat alternativ. Det kan vara ett alternativ. Lyckas man inte nå en aggressiv person måste man kunna försvara sig, säger Lars-Göran Olovsson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!