Lugn festivalhelg i Kiruna

Årets Kirunafestval betraktas av polisen som en väldigt lugn festival. Polis har haft ett bra samarbete med arrangören.

Emil Kågström var polisens insatschef under Kirunafestivalen.

Emil Kågström var polisens insatschef under Kirunafestivalen.

Foto: Privat

Kiruna2019-06-30 18:45

Emil Kågström har varit polisens insatschef under Kirunafestivalen. Han säger att festivalen, polisiärt sett, varit väldigt trevligt arrangemang.

– Vi har träffat många glada, om än frusna, festivaldeltagare, säger Emil Kågström.

Han vill också hytta det goda samarbetet med arrangören, ordningsvakterna, socialtjänsten, vuxna på stan med flera.

Framgången har delvis varit att polisen och ordningsvakter jag jobbat på bra med synlighet och trygghetsskapande åtgärder kring platser där festdeltagarna samlats.

Trots allt fans det en hel del att göra för polisen.

* 25 personer omhändertogs enlig LOB, lagen om berusade personer.

* Två anmälningar angående misshandel.

* En anmälan om ofredande.

* En anmälan gällande ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd.

* Två personer har rapporterats för förargelseväckande beteende genom offentlig urinering inne på festivalområdet.

* 42 stycken förverkande av alkohol i anslutning till festivalområdet.

I övrigt har polisen i länet haft det relativt lugnt. Stora resurser har gått till att söka efter den försvunne Kalixbon i trakterna kring Långträsk, Piteå kommun.

I Luleå har det varit en del fylleri med våldsamma inslag, så även i Piteå och Boden. I Kalix fick polisen ett samtal om ett inbrott i ett garage i centrala Kalix. Gärningsmannen har setts lämna med bil. Patrull på väg mot området påträffar den aktuella bilen. Föraren vägrar stanna på polismans tecken men greps efter ett tag. Föraren är i nuläget misstänkt för vårdslöshet i trafik samt för att ej ha stannat på polismans tecken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om