Förutom att industrin i Kiruna gÄr pÄ högvarv sÄ varken syns eller hörs det desto mer frÄn den gigantiska satsningen i LKAB:s Kirunagruva. Faktum Àr att det Àr en av Sveriges största industrisatsningar som Àger rum djupt nere i mörkret, nÀstan 1,5 kilometer under markytan. Den nya huvudnivÄn som nu byggs i gruvan ska sÀkerstÀlla framtida brytning och Àven möjliggöra en kapacitetsökning framöver.
- Vi ligger nÀra bearbetningskoncessionens tak och vi har en brytningsplan pÄ 28 miljoner ton. Vi kan gÄ upp till 30 miljoner ton och den nya huvudnivÄn dimensioneras för att kunna klara av 35 miljoner ton, sÀger Hans Engberg, projektchef för den nya huvudnivÄn.
Allt Àr stort
PÄ den nya nivÄn Àr allt i gigantiska mÄtt. Varje tÄgsÀtt som transporterar malmen under jord tar 650 ton och de töms ner i krossarna pÄ bara tvÄ minuter. Fickorna dÀr malmen lagras efter att den krossats rymmer 4.000 ton vardera och det finns fyra stycken.
- Det Àr sagt att om vi vill expandera verksamheten i Kiruna sÄ ska inte gruvan och huvudnivÄn vara det begrÀnsande. Det Àr billigare att bygga stort nu Àn att bygga till sedan, sÀger Hans Engberg.
Betalar sig direkt
Ăven om det lĂ„ter som en kostsam investering pĂ„ 12,4 miljarder kronor sĂ„ Ă€r det nĂ„got som betalar av sig snabbt. Planen Ă€r att bryta mer Ă€n 600 miljoner ton malm pĂ„ den nya nivĂ„n, vilket ger ungefĂ€r 400 miljoner ton fĂ€rdiga produkter. Med ett malmpris pĂ„ drygt en tusenlapp per ton genererar den nya huvudnivĂ„n intĂ€kter pĂ„ 400 miljarder under sin livstid.
- NÀr vi fattade beslutet om den nya huvudnivÄn sÄ hade vi en Äterbetalningstid pÄ 0,7 Är, sÀger Hans Engberg.
Olika etapper
Arbetet med den nya huvudnivÄn kan delas in i olika etapper, dÀr den första givetvis handlar om ortdrivning, det vill sÀga att göra sjÀlva tunnlarna och de stora hÄlrum som krÀvs för bland annat verkstÀder. Nu har man kommit en bra bit pÄ vÀgen. VerkstÀderna Àr nÀstan fÀrdiga, pumpsystem och ventilation likasÄ. Nu kan arbetet med krossanlÀggningar och de 12 kilometrarna spÄr pÄbörjas.
De trivs under jord
Bengt Martinsson och Gert Oja arbetar med att lÀgga spÄr under jord, ett arbete som inte Àr helt problemfritt.
- Det Àr helt nytt att bygga jÀrnvÀg under jord, man fÄr lÀra om sig bÄde en och flera gÄnger, sÀger Gert Oja.
Att arbeta 1,5 kilometer under jord Àr dock inget som bekymrar dem.
- Jag trivs, vi kan gÄ i t-shirt eftersom det Àr sÄ pass varmt och det Àr ett intressant stÀlle att jobba pÄ, sÀger Bengt Martinsson.