Viktigt samarbete för meänkieli säkrat

Lantalaiset ansluter sig till Svenska tornedalingars riksförbund.

Göran Johansson, ordförande för Svenska kväner/Lantalaiset.

Göran Johansson, ordförande för Svenska kväner/Lantalaiset.

Foto: Alex Olofsson

Kiruna2019-03-11 09:54

Den ansökan som Svenska kväner/Lantalaiset gjort bifölls den 6 mars av förbundsstyrelsen, vilket innebär att Svenska tornedalingars riksförbund (Tornionlaaksolaiset) återigen har en lokalavdelning i Kiruna.

Något som ses som viktigt av Kerstin Salomonsson, ordförande för riksförbundet, och Göran Johansson, ordförande för Lantalaiset.

– Det är ett viktigt steg för arbetet att bredda identiteten eftersom Malmfälten också är en del av det ursprungliga språkområdet, även om man där i regel inte identifierar sig som tornedaling. De varieteter av meänkieli som talas i Malmfälten är de mest hotade av språket och det är viktigt att komma i gång med arbetet för att revitalisera och bevara språket, säger de i en gemensam kommentar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om