Förstärkning anlände
Skogsbranden i trakterna kring Bodträskfors beskrivs som den största i Sverige i modern tid. Under onsdagen anlände förstärkning från bland annat Sundsvall, Örnsköldsvik och Ånge räddningstjänster.- Vi har varit förskonade från skogsbränder i våra hemtrakter i sommar, säger Greger Hellström.
- Det känns bra att komma hit och hjälpa till. Det är första gången vi har blivit ivägskickade så här långt, säger Greger Hellström.
Störst i Sverige i modern tid
Han och hans arbetskamrater minns att en större skogsbrand rasade i deras egna hemtrakter för två-tre år sedan, men den var inte alls av samma omfattning som den i Bodträskforsområdet.
Branden är den största skogsbranden i Sverige i modern tid och värden för 40 miljoner har bokstavligen gått upp i rök.
Styrkan från Ånge avlöste brandmän som arbetat i skift under flera dagar.
- De såg trötta ut, de har kämpat bra, säger Kjell Thornberg.
Han blev väldigt överraskad när han fick frågan om han kunde resa upp till Norrbotten och släcka en skogsbrand. Vid avresan var det nämligen hällregn i Ånge.
- Det kändes overkligt att vi skulle åka till Boden och släcka en skogsbrand, jag trodde att man skämtade med oss.
- Jag har följt branden på tv, säger Greger Hellström.
130 personer i arbete
En särskild så kallad flodspruta från Torneå har monterats för att förstärka den sydliga begränsningslinjen. En informationstelefon inrättades också i går och kommunens informationschef Nils Sundberg uppgav att 130 personer inklusive ledningspersonal arbetade med att kontrollera branden i går eftermiddag.
Cirka 1.500 hektar drabbat
Ett område på ungefär 3.000 hektar var avgränsat, med brandgator i norr, väster och söder. Det branddrabbade området uppskattas till 1.500 hektar.
Brandmännen från Ånge sammanstrålade under onsdagsförmiddagen med brandmän från Gällivare, för att tillsammans försöka begränsa lågornas framfart.
- Vi ska gå in och bevaka branden, vi får se vad som händer, säger Greger Hellström.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!