Maria Strömgren, samordnare för förebyggande frågor i Luleå, menar att det handlar om ett trendbrott, inte bara en tillfällig förbättring.
- Vi ser en positiv trend.
Drogvaneundersökningar har genomförts regelbundet i kommunen under en lång tid, men ungefär två års mellanrum. Den enkätundersökning som ligger till grund för den senaste rapporten genomfördes i oktober förra året. Enkäten gick ut till samtliga niondeklassare i kommunen och samtliga elever i årskurs två på gymnasiet. Det positiva resultatet avser främst ungdomarna i nian. Antalet elever där som snusar har halverats sedan 2007. Likadant ser det ut när det gäller rökningen. Däremot märks en kraftig ökning av antalet niondeklassare som har druckit sex gånger eller fler
Flera orsaker
- Det finns en polarisering. De ungdomar som dricker, dricker mer, säger Maria Strömgren.
Orsakerna till att alkoholkonsumtionen har minskat så pass mycket är flera. Skolans arbete med att försöka nå ut till ungdomarnas föräldrar har bidragit, menar hon.
Jobbat hårt
- Skolan har under en lång tid jobbat hårt med att prata med föräldrarna om att de inte ska bjuda på eller köpa ut alkohol till sina barn.
Av de nior som besvarade enkäten uppgav fyra procent att de hade provat någon form av narkotika. 2007 var den siffran åtta procent.
Bland gymnasieungdomarna uppgav elva procent att de hade använt narkotika vid något tillfälle. Det är samma reslutat som för fyra år sedan.
Debut vid 13 år
Undersökningen visar tydligt att många ungdomar i årskurs två på gymnasiet redan är alkoholkonsumenter, trots att majoriteten av dem som deltog i undersökningen var under 18 år vid tillfället. Den genomsnittliga åldern för alkoholdebuten inom denna grupp var enligt enkätsvaren 13,8 år.
Det låter väldigt ungt?
- Absolut. Det gäller nu att inte slappna av utan att fortsätta med det förebyggande arbetet, säger Maria Strömgren.