30 jobb bort i Luleå

Ericsson flaggade nyligen för kraftiga personalminskningar. I går lades varslen och av de jobb som försvinner finns 30 i Luleå.

LULEÅ2009-01-30 06:00
En tredjedel av Ericssons arbetsstyrka på orten försvinner därmed.Det som sker globalt är att 5.000 anställda ska bort från Ericsson. Av dessa finns 800 i Stockholm, 100 i Hudiksvall, 40 i Karlskrona och 30 tjänstemän i Luleå.- Det är givetvis ett tråkigt besked till de berörda men nu genomför vi det här sett mot den osäkra situation vi har globalt och med en halverad lönsamhet, säger Ericsson Sveriges personalchef Göran Henriksson.Alla 90-100 anställda i Luleå räknas som en turordningskrets. Förhandlingarna mellan fack och arbetsgivare kan bli komplicerade. Kunskaperna varierar beroende på var du hör hemma och det som ska hända är att produktutvecklingen för framtida system försvinner medan forskningen blir kvar.Luleå viktigt
- Forskningen är framåtsyftande och där är Luleå viktigt, inte minst med tanke på högskolan där, säger Göran Henriksson.Börsbolaget blir alltmer hemliga byrån och arbetsplatsen i Luleå är svåråtkomlig. I Luleå får vi inte uttala oss, upplyser Ericssons lokala kontaktpersoner Annika Grage, som hänvisar till kontakter centralt.En blev tre
I många år var Ericsson en jätte i IT-världen i Luleå via Ericsson Erisoft, där framtiden för mobiltelefonerna hanterades. År 2000 fanns 330 anställda i Luleå Ytterligare 60 skulle anställas och en utbyggnad skulle ske.- Sedan kom nedgången inom IT och jag avblåste projektet med utbyggnaden. Möjligen ett dåligt beslut, tyckte jag då, men det var nog det bästa beslut jag fattat, säger Thomas Brännström, då chef vid Ericsson Erisoft, som utöver Luleå också fanns i Västerbotten.Senare såldes en stor del av Ericsson Erisoft till Tieto Enator, som tog hand om infrastrukturen för mobiltelefoner. Thomas Brännström berättar att han, varse om att Ericsson skulle förändra och kanske skulle lägga ner här uppe, fick klart för sig att Erisoft likväl kunde säljas. Han tog initiativ till en affär och hade Anders Sundström samt Lorentz Andersson med sig.Så kom affären. Försvarsdelen i Ericsson har sålts till Saab. I dag finns Tieto Enator, Ericsson och Saab i Luleå med sammantaget omkring 300 personer. Innan varslen finns alltså nästan lika många sysselsatta som år 2000.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om