Tidigare i veckan gjorde samhÀllsdebattören Sven-Erik Alhem utspelet.
â Det borde vara huvudregel att vittna via videolĂ€nk nĂ€r det gĂ€ller allvarlig kriminalitet, dĂ„ man kan utgĂ„ frĂ„n att det förekommer rĂ€dsla, sa han till Norr Media.
Ă klagare Jonas Fjellström har beskrivit hur Notvikenutredningen prĂ€glas av "stor rĂ€dsla" och under rĂ€ttegĂ„ngen har mĂ„lsĂ€gande vittnet "Medlaren" â som har suttit mittemot den mordĂ„talade â drabbats av akut minnesförlust.
â Alla som har hörts hittills har mĂ„lsĂ€gandebitrĂ€den och har dĂ€rför haft goda möjligheter att begĂ€ra videolĂ€nk. "Medlaren" har inte önskat det. Och var han sitter hade varken gjort frĂ„n eller till i detta fall, sĂ€ger FjĂ€llström.
Alhem menar ocksÄ att polisförhör som spelas upp i rÀtten, vid mÄl rörande grov brottslighet, bör videodokumenteras, vilket inte Àr fallet i NotvikenmÄlet.
Fjellström medger att videoförhör har högre bevisvÀrde.
â Problemet Ă€r att det kan bli svĂ„rare att fĂ„ vittnen att prata med en stor kamera i förhörsrummet.
Samtidigt öppnar bÄde Äklagaren och försvarsadvokat Viktor Banke, som företrÀder den mordÄtalade, för att videoinspelningar kan bli mer praxis nu, sedan lagÀndringen frÄn Ärsskiftet som ger mer utrymme för uppspelade förhör i rÀttssalarna.
â Att kunna kontrollera sinnesrörelser och sprĂ„k ger ett högre bevisvĂ€rde men det kan aldrig ersĂ€tta ett förhör i domstolen, sĂ€ger Banke.