Blir alpin landslagschef

Luleå förlorar en gymnasiechef och alpina landslaget vinner en ny chef. Anders Sundqvist byter jobb igen, efter endast sex månader i Luleå. - Ibland får man erbjudanden man inte kan tacka nej till, säger han.

NY ALPIN CHEF. Luleås gymnasiechef Anders Sundqvist lämnar sitt jobb och återvänder till den alpina världen, som chef för landslaget. "Ett jobb jag inte kunde tacka nej till", säger han.

NY ALPIN CHEF. Luleås gymnasiechef Anders Sundqvist lämnar sitt jobb och återvänder till den alpina världen, som chef för landslaget. "Ett jobb jag inte kunde tacka nej till", säger han.

Foto: Håkan Svensson

LULEÅ2008-04-22 06:00
Det är endast sex månader sedan Anders Sundqvist började sin tjänst som ny gymnasiechef i Luleå. Då kom han från jobbet som sportchef under alpina VM i Sverige.Och nu lockar det svenska skidförbundet med en ny alpin uppgift.- Jag har erbjudits jobbet som chef för det alpina landslaget. Och jag har tackat ja, det är ju ett mycket lockande erbjudande. Jag kunde inte säga nej,det är ju ett fantastiskt jobb, säger Sundqvist.Han beklagar tajmningen.- Ja vad ska man säga, ibland kommer olika saker fel här i livet. Det är ju inte så att jag inte gillade jobbet som gymnasiechef i Luleå, tvärtom; det var en mycket spännande utmaning. Men så är det ibland, säger han.Det är ännu oklart när han kan tillträda jobbet som alpin landslagschef; det hela är nytt så den saken återstår att lösa med skolchef Sture Bryggman.- Antingen stannar jag tills min efterträdare är på plats eller så kan Sture släppa mig tidigare. Det blir hans sak att avgöra, säger Sundqvist.Anders Sundqvist kommer att bo kvar I Boden. Han berättar att hans arbetsuppgifter blir marknadsinriktade och inte innebär att han måste turnera runt med det alpina skidlandslaget. Ny arbetsgivare blir det svenska skidförbundet under vilket det alpina landslaget sorterar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om