Enligt domen har grannen anfört att luktproblemen Àr av sÄdan dignitet att han och hans familj inte kan ha fönster och dörr öppna, att de inte kan vara ute pÄ tomten, inte kan hÀnga tvÀtt ute eller Àta utomhus. Lukt ska ocksÄ ha trÀngt in i tvÀttstugan. Larsson har tidigare haft mjölkdjur men frÄn och med i fjol har han gÄtt över till köttproduktion. I det lilla familjeföretaget finns omkring 140 djur. Djuren finns bÄde i lösdrift och i stall. - De investeringar som jag tvingas till ger inte ökade inkomster utan Àr bara ökade kostnader och det finns ingen möjlighet att fÄ ekonomin att gÄ ihop med de förutsÀttningarna, sÀger han. För att fÄ fortsÀtta med sitt jordbruk slÄr miljödomstolen fast att Roger Larsson inom sex mÄnader mÄste: # Bygga om frÄnluftsventilationen och höja upp dess utblÄs sÄ att det hamnar ovanför nocken pÄ en loge. nn Uppföra en byggnad för upplÀggning av gödsel och ströbÀdd frÄn lösdrifthallen. En mÄnad pÄ sig
Dessutom ska han inom en mÄnad frÄn det att domen vunnit laga kraft: # Se till att minska fallhöjden vid transporter och krossning av syrad spannmÄl till max 50 centimeter. # Se till att förvara krossad syrad spannmÄl i nÄgon form av tÀckt behÄllare. Domen slÄr ocksÄ fast att Roger Larsson omedelbart ska: - HÄlla portar, dörrar och luckor till loge och silor som Àr vÀnda mot den egna gÄrden ska hÄllas stÀngda utom vid in- eller utpassering. # Se till att arbeten dÀr det finns risk för lukter ska förlÀggas till tider som innebÀr att störningarna för omgivningen minimeras. Kontrollprogram
Dessutom ska Larsson inom tre mĂ„nader redovisa ett kontrollprogram till miljönĂ€mnden i LuleĂ„ dĂ€r han talar om hur olika saker ska utföras, till exempel flytgödselbrunnen ska skötas för att undvika lukt, hur och nĂ€r djurstallets golv, vĂ€ggar och tak ska rengöras samt hur kontakter med nĂ€rliggande grannar ska ske vid driftstörningar. Ărendet har tidigare behandlats av miljönĂ€mnden i LuleĂ„ kommun och av lĂ€nsstyrelsen. BĂ„da instanserna avslog de yrkanden som grannen hade med motiveringen att de kostnader som bonden skulle tvingas ta för att komma till rĂ€tta med lukten var orimliga. Inte skĂ€ligt
Basen för grannens yrkanden Àr en utredning som tjÀnstemÀnnen pÄ miljökontoret gjorde vÄren 2006. Politikerna i nÀmnden menade att det inte var skÀligt att tvinga bonden att utföra de ÄtgÀrder som tjÀnstemÀnnen föreslog. DÀremot beslutade man att rekommendera att Roger Larsson skulle vidta sÄ kallade försiktighetsmÄtt. I den fÀrska domen frÄn miljödomstolen slÄs fast att verksamheten pÄ Roger Larssons gÄrd orsakar olÀgenheter för omgivningen som Àr av sÄdan omfattning att det mÄste ifrÄgasÀttas om de ska behöva tÄlas. Domstolen konstaterar ocksÄ att avstÄndet mellan jordbruket och grannen Àr sÄ litet att lokaliseringen med all sannolikhet inte skulle tillÄtas i dag. Förbud?
I domskÀlen öppnar miljödomstolen ocksÄ dörren till att i ett senare skede helt förbjuda den verksamhet som finns pÄ gÄrden men först bör vÀgen med försiktighetsmÄtt prövas. Med andra ord krÀver domstolen att Roger Larsson ska genomföra omfattande investeringar för att fÄ bukt med lukten frÄn jordbruket och nÀr han gjort det kan domstolen ÀndÄ förbjuda honom att driva sitt företag pÄ den nuvarande platsen om det visar sig att lukten finns kvar.
- Det hÀr kommer att sluta med att nÄgon av oss kommer att fÄ flytta hÀrifrÄn, sÀger Larsson med ödesmÀttad stÀmma.
Fotnot: Kuriren har pratat med Roger Larssons granne men denne vill inte uttala sig om tvisten eller domen och han önskar ocksÄ vara anonym.