Larmet om den våldsamma branden i North Paw Fightcenter & Gyms lokaler kom vid klockan 05.20 förra onsdagen när krögaren Per Gröntvedt anlände till jobbet på intilliggande Köksverket och rök vällde ut ur restauranglokalerna.
Nu visar det sig branden sannolikt startade redan vid 02-tiden på natten.
– Det hade legat och pyrt i flera timmar, det är i alla fall vad vi tror just nu, bekräftar förundersökningsledaren Magnus Ingesson vid Luleåpolisen.
En förbryllande omständighet är att brandlarmet i fastigheten aldrig utlöstes under natten, detta trots att Per Gröntvedt har beskrivit hur bra larmet i fastigheten fungerade tidigare i samband med återkommande brandövningar under hösten.
– Vi tittar på om det är en tillfällighet eller något annat som ligger bakom, har haft kontakt med de som installerade larmet, även med fastighetsägaren, om det är något tekniskt som har fallerat. Oavsett ”obra” att larmet inte gick igång, säger Ingesson.
Polisen fortsätter utreda händelsen som misstänkt mordbrand och analyserar nu bland annat övervakningsfilmer i området, medan den tekniska undersökningen ännu inte har kunnat klargöra vad som egentligen orsakade branden.
En försvårande faktor var att golven i lokalerna täcktes av uppemot två decimeter vatten efter det omfattande släckningsarbetet. Oavsett det uppger Magnus Ingesson att diverse fynd på brottsplatsen har skickats vidare för analys hos Nationellt forensiskt centrum.
– Fanns det brandfarlig vätska i lokalen, till exempel?
Enligt uppgift till Kuriren ska polisen också ha anträffat något som påminner om en bensindunk i gymlokalerna.
– Det kan jag varken bekräfta eller dementera. Just nu är det ett känsligt läge i utredningen.
Han uttrycker ändå visst hopp om att branden på North Paw ska kunna klaras upp.
– Vi tittar vitt och brett och försöker hitta information för olika uppslag. Just nu kan jag inte säga vad det har gett oss men vi tycker att vi kommer framåt, säger förundersökningsledare Magnus Ingesson.
Fastighetsägaren Diös och även gymägaren Niklas Bäckström avböjer att kommentera ärendet av hänsyn till den pågående förundersökningen.