Byggstart planeras i år

IT-säkerhetsföretaget Coromatic har lagt bud på att få ordna datalagercentralerna i Luleå.- Första hallen ska påbörjas i år, uppger vd Maths Waxin.

Foto: Fotograf saknas!

Luleå2011-04-20 06:00

Tidsplanen kan vara väl optimistisk, detaljplanen och miljöprövningen är inte hamn.

Coromatic finns i flera länder och när datalagercentraler planeras erbjuder sig företaget att sy ihop hela lösningen. Det gäller kraft, kyla, brandsäkerhet, service och andra delar.

Byggnaderna uppförs av byggföretag. NCC nämns som aktuell för de planer ett amerikanskt företag vill förverkliga vid Aurorum. Även Skanska och Peab är med i bilden.

Störst i Norden
Nu gäller det Coromatic.

- Vi är en av anbudsgivarna till projektet. Det är inte klart. Den här satsningen är den största i Norden, och valet är alltså Luleå. Det här blir större än Googles satsning i Finland. Projekt Gold, kallas projektet, säger Maths Waxin.

Det amerikanska bolaget ska köpa tomten och planerar att börja bygga en hall i år. Den väntas vara klar i slutet av 2012, berättar Maths Waxin.

Luleå energi
Servrarna ska kopplas till nationella elnätet, ägt av Vattenfall. I kommunens detaljplan står att kraftförsörjningen ska ske via ny luftledning (145 kilovolt) från Vattenfalls kraftledningsnät söder om serverhallarna. Luftledningen kräver röjd gata på 30 meters bredd.

Nära lagerhallarna ska en transformatorstation byggas och senare kanske ytterligare en. Vardera med en effekt av 120 megawatt (MW). Den andra transformatorstationen ska försörjas via ny markkabel från Notvikens transformatorstation. Mark för nätstationer finns avsatt. Elnätsägare är Luleå energi.

I vad mån är etableringen en affär för Luleå energi?

- Det är omöjligt säga idag. Vi tittar inte konkret avtalsmässigt på det här, säger Luleå energis vd Anneli Sjömark.

När elströmmen bryts ska de omskrivna reservaggregaten drivna med diesel kopplas in.

SSAB i vägen
Att kyla anläggningarna via system kopplade till vattnen kring Luleå stad har tidigare sett som en lösning. Numera gäller frikyla, luft utifrån.

I valet av Aurorum som byggplats har frikyla betydelse. Playa Plannja var en tänkbar plats men stoft från SSAB stör möjligheterna att ta luft utifrån. Hertsölandet (brandövningsfält) störs också av industri. En plats nära godsterminalen i Gammelstad (Tuvåkra) bedömdes för liten. Området mellan Gäddvik och gamla Bergnäset är tänkt för andra ändamål.

Sysselsättningen kring datalagercentraler blir inte i proportion till byggenas storlek.

I Luleå kommuns detaljplan talas om 70-90 jobb, om alla tre planerade lagerhallar blir av. Det är likvärdigt med vad Media markt ska ha i Luleå, med den skillnaden att serverhallarna näppeligen konkurrerar med befintliga jobb.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om