Dagen när Luleåborna stötte på patrull

Närvaro, trygghet och kommunikation. Det är byggstenarna bakom polisens initiativ Fotpatrullens dag, som hölls i Luleå på onsdagen.

Positiva reaktioner. Kryssningspassageraren Rolf Eklund från Linköping var en av de som tog chansen att prata med polismännen Kjell Persson och Peter Edin på fotpatrullens dag.

Positiva reaktioner. Kryssningspassageraren Rolf Eklund från Linköping var en av de som tog chansen att prata med polismännen Kjell Persson och Peter Edin på fotpatrullens dag.

Foto: Pär Bäckström/pbfoto.se

Luleå2017-06-14 21:12

– Det är uteslutande positiv respons från folk så vi känner att vi kommit rätt i den här satsningen, säger Luleåpolisen Sara Mattila.

Dagen hölls för andra gången och bakgrunden är en medborgardialog som polisen höll.

– Vi frågade Luleåborna vad de ville ha ut av oss och fick till svar att de vill se oss och att det ska vara lättare att ta kontakt. Då kom vi fram till att det här är en väg framåt. Det är kontaktskapande verksamhet där vi bjuder in folk på stan att komma och prata med oss.

Patrullerandet skedde i centrala Luleå, på Storheden och i Råneå. Totalt var mellan 25–30 poliser från olika avdelningar engagerade.

– Det känns viktigt att värna om det personliga mötet, att folk inte bara ska nå oss via sociala medier. Det är heller inte så enkelt att ta kontakt med poliser i en polisbil. Det blir på ett annat sätt när man fotpatrullerar. Det kan hända att man får höra från folk "Varför är det så många poliser, har det hänt något?". Det är ett kvitto på att vi bör synas mer, säger Sara Mattila.

Gör det någon skillnad i realiteten då?

– Det är vår ambition och vår absoluta vilja. Sedan lever vi med de begränsningar vi gör.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om