Märken på dörren och i dörrkarmen är det enda som påminner om nattens händelser när Kuriren kommer på besök. Förutom det drabbade företaget Arktis Smedjan, som säljer smycken och utför reparationer och gravyrarbeten, finns två företag i samma bransch i lokalerna.
Ett av dem, Nordic Smedjan, driver Stefan Larsson.
– Det var nog inte så roligt att vara här i natt när larmet gick, säger han med ett leende.
En ljudnivå som tvingade inbrottstjuvarna att lämna lokalerna efter Köpmangatan tidigare än de tänkt, tror Stefan Larsson.
Redan efter några minuter var väktare på plats – men då var förövarna borta.
– Det var inte så länge sedan jag sprang efter en efter ett rån. En snubbe som var påverkad. Det tog en timme innan polisen tog honom, säger Stefan Larsson och tittar ner efter gatan.
– Han sprang ut med grejerna och tappade en väska. Tydligen var det en dator i den.
Matti Sailasto, ägare av Arktis Smedjan, är givetvis bedrövad efter inbrottet.
– Det känns tråkigt, säger han och fortsätter:
– Larmet gick och dom hann inte få med sig så mycket. Securitas var på plats inom fem minuter. De hann bara förstöra en del.
En handfull glasskåp slogs sönder innan inbrottstjuvarna lämnade lokalerna. Under gårdagen utförde polisen en brottsplatsundersökning, efter det städade Matti Sailasto och hans kollegor upp efter det objudna besöket.
– Det är fördjävligt att det händer såna här saker. Bara att de slår sönder kostar mycket pengar och många arbetstimmar. Det blev bara smulor kvar av skåpen, säger Matti Sailasto.
En brottsplatsundersökning genomfördes under tisdagen. Det berättar Inge Barsk, förundersökningsledare hos polisen.
Finns det någon misstänkt?
– Inte i nuläget.
Inge Barsk uppmanar nu vittnen eller om det finns någon som vet mer att höra av sig till polisen.
0920/26 29 32