Efterlyst 45-åring infångad

Leverantören i den stora knarkhärvan är infångad. På måndagen häktades den 45-årige mannen misstänkt för inblandning.

Luleå2015-03-09 16:05

Några dagar efter tillslaget mot restaurangen där knarkhandeln skedde efterlystes Göteborgaren. Sedan dess har polisen jagat 45-åringen. Misstankarna från kammaråklagare Anna Bergström har under hela rättsprocessen varit att det är 45-åringen som har levererat narkotikan. Totalt drygt fyra kilo amfetamin som senare ansågs bevisat av Luleå tingsrätt.

En verklighet som även bekräftades av Dennis Strömbäck under rättegången.

Strömbäck dömdes till två och ett halvt års fängelse och Niklas Röst och Fredrik Borgenstål, till fyra och ett halvt år för grovt narkotikabrott. För Axel Byström blev domen skyddstillsyn med behandlingsplan, en dom i påföljdsdelen som inte överklagades

De tre förstnämnda drog tillbaka överklagan i ett sent skede och domarna fastställdes.

Och nu är alltså jakten på Göteborgaren över.

– Han greps av tullen av någon anledning som jag inte vet och då såg de att han var efterlyst, säger åklagaren som tror att 45-åringen, som förnekar brott, kan ställas inför rätta inom kort.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om