Energi- myndigheten kan komma att överklaga

Domen om tvångsinlösen av Ekfors Krafts elnät gick inte hela vägen. Därför överväger Energimyndigheten att överklaga så att bolaget snabbt mister elnätet.
- Vi funderar på det, säger juristen Per Wenna.

LULEÅ2007-06-15 06:00
Han är tillförordnad chefsjurist vid Energimarknadsinspektionen, en del av Energimyndigheten, och agerade när Fastighetsdomstolen i våras hade upp fallet Ekfors Kraft.

Ger rätt att ta över elnät
Domen som kom häromdagen ger staten rätt att ta över Ekfors Krafts elnät. Tillträde kan enligt Fastighetsdomstolen ske tidigast 18 juli.
Regeringen har tidigare gjort klart att statliga Svenska Kraftnät är den som är mest lämplig att gå in i ett sådant här läge.
Om domen överklagas faller emellertid övertagandet tills vidare och fallet Ekfors hanteras på nytt i hovrätten. Det finns också en lucka att pröva tillträdet för sig.

Missnöjd
Processen kan i vilket fall som helst bli långdragen och under tiden har frågan hamnat i ett mellanläge.Energimyndigheten/Energimarknadsinspektionen hade krävt omedelbart överlåtande.
- Det blev inte som vi yrkade. Men vi har inte tagit ställning till hur vi ska göra. Vad gäller den övriga delen av domen så är den tillfredsställande, säger Per Wenna.
Överklagan ska vara gjord senast i början av juli i år.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om