EU-miljoner i retur

Filmproduktion får inte finansieras med EU-medel.
Därför krävs Filmpool Nord på återbetalning av drygt 6,6 miljoner kronor. Men länsstyrelsen står för kostnaden för det felaktigt utbetalade stödet.

LULEÅ2006-11-23 06:00
Beslutet att bevilja 14,9 miljoner kronor i EU-stöd till Filmpool Nord togs av strukturfondsdelegationen för Norra Norrland den 28 april 2003. Ordförande var dåvarande landshövding Kari Marklund. Senare samma år fick man klart för sig att filmproduktion inte får finansieras med EU-medel. Påpekandet kom från internrevisionen vid länsstyrelsen i Gävleborg.
Länsstyrelsens styrelse bestämde sig då för att fortsätta ge stöd åt Filmpool Nord, ifall också EU-kommissionen skulle ifrågasätta EU-stödet. Beslutet togs av länsstyrelsens styrelse i oktober 2003 uppger Lena Anttila på länsstyrelsen.
- Man var medveten om att det innebar ett ekonomiskt risktagande om kommissionen skulle komma fram till något annat, säger Lena Anttila, chef för länsstyrelsens strukturfondsenhet.
I juni 2005 påtalade internrevisionen att kostnader som är direkt kopplade till filmproduktion inte är stödberättigade kostnader. Länsstyrelsen i Norrbotten, som är förvaltningsmyndighet för mål 1-stödet till Norra Norrland, ifrågasatte tolkningen hos EU-kommissionen. I maj i år kom beskedet; det beviljade stödet till Filmpool Nord var inte okej och pengarna måste betalas tillbaka.
Nu har länsstyrelsen beslutat om ett återkrav på 6.649.061 kronor till Filmpool Nord sedan man räknat ut hur mycket av projektkostnaderna som direkt kan kopplas till filmproduktion. Samtidigt har länsstyrelsen formellt beslutat att bevilja Filmpool Nord stöd på motsvarande belopp. Pengarna tas från länsstyrelsens regionalpolitiska medel.
Är det en engångsföreteelse eller kan länsstyrelsen kompensera andra som drabbas på liknande sätt?
- Det här är en engångsföreteelse eftersom man tagit det ställningstagandet tidigare. Länsstyrelsen har haft en annan tolkning än kommissionen, säger Lena Anttila.
Vad säger EU-kommissionen om att länsstyrelsen kompenserar Filmpool Nord?
- Det är ett ställningstagande man kan ta, pengarna tas ju från de regionalpolitiska medlen. EU-pengar får inte användas till filmproduktion, det här är våra svenska pengar.
Vilka konsekvenser får beslutet för andra, drygt sex miljoner tas från de regionalpolitiska medlen?
- Det har vi vetat om länge så det har funnits i vår planering, det är ingen överraskning på det sättet.
Finns det fler ärenden som kan komma att ifrågasättas av EU-kommissionen?
- Det här är det enda ärendet vi har, säger Lena Anttila.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om